;

Matematika trochu jinak

26. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Řada odborníků, a to nejen psychologů, se začíná ztotožňovat s názorem, že pro budoucnost lidstva je využívání levé mozkové hemisféry nutné, ale nikoli postačující.


Řada odborníků, a to nejen psychologů, se začíná ztotožňovat s názorem, že pro budoucnost lidstva je využívání levé mozkové hemisféry nutné, ale nikoli postačující.

Činnosti levé hemisféry zajišťující analytické funkce a obvyklé inkrementální postupy je možné matematicky algoritmizovat, a tím pádem svěřit bez problémů počítačům. Dokazují to třeba šachy, které ještě nedávno byly i šachovými velmistry považovány za vysoce kreativní hru, ve které stroje nemají šanci. Dnes je zřejmé, že počítače analyzují rychleji, nedělají chyby pod tlakem a velmistrům napráskají téměř pokaždé.

S pravou mozkovou hemisférou zabezpečující syntetické činnosti, sledování kontextu, vztahy a kreativitu je to podstatně složitější. Současné pokusy o její algoritmizaci jsou na začátku. Dobrým příkladem jsou tzv. kontextové vyhledávače, které zatím ani náhodou nemohou konkurovat lidskému mozku. Jedním z důvodů může být to, že v této oblasti pokusům o algoritmizaci nepředchází důkladné využití matematiky. Během pár desítek let se podařilo nebo rychle podaří svěřit počítačům veškeré činnosti, které závisejí na rychlosti a mají přesně předepsaný postup, jak analyzovat velké množství dat. Algoritmy kontextových a syntetických činností jsou ve stadiu zrodu a spíše sledují vzorky chování a snaží se najít funkční zákonitosti.

Zdá se, že člověk bude přece jen ještě nějakou dobu před „nadvládou“ počítačů v bezpečí. Možná i proto, že výuka matematiky je zatím vysoce nepopulární, jak dokazují spory o maturity. Nezbývá nám, než buď rozvíjet pravou hemisféru nebo se přece jen té matematice věnovat.

Autor článku