;

Jsme informační velmoc. Jen nesmíme ztratit dech!

29. 4. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jsme blíž než dálný Východ, máme podobný systém hodnot, přístup k řešení problémů a jsme stejně dobří, leč levnější než ti v „západní“ Evropě. Otázkou zůstává, jak dlouho...

Jsme blíž než dálný Východ, máme podobný systém hodnot, přístup k řešení problémů a jsme stejně dobří, leč levnější než ti v „západní“ Evropě. Otázkou zůstává, jak dlouho...

Od devadesátých let minulého století došlo v české ekonomice k řadě strukturálních změn, které ji přece jen posunuly směrem k vyspělejším zemím. Na první pohled je zjevné především vzepětí automobilového průmyslu, ale už na druhý je patrné, že opravdu silný dech nabral i rozvoj informačních a komunikačních technologií.

Vypadá to, jako by se vynořil zatím nepříliš využívaný talent našich lidí. Nejen že se objevila řada původních především softwarových firem, které se dokázaly uplatnit doma i na zahraničních trzích, ale prosperují tu i pobočky velkých zahraničních společností. Pokud říkám prosperují, tak tím myslím, že vedle obvyklé organizace lokálního prodeje a poskytování služeb sem proudí i investice do výstavby vývojových a outsourcingových center.

Svá vývojová centra si u nás založily firmy zvučných jmen, jako např. Computer Associates (1,1 miliardy Kč), Sun Microsystems (0,5 miliardy Kč), Monster Technologies či Logica CMG. Další firmy se tu rozhodly postavit svá zásobovací, distribuční a zákaznická centra – v tomto případě jde např. o Hewlett-Packard (275 milionů Kč), IBM, SAP a Oracle.

Doslova ve velkém se tu zařídila Accenture, která vedle rozšiřování svých „klasických“ služeb provozuje dvě outsourcingová centra v Praze a jedno vývojové v Brně.

Podle loňské studie společnosti A. T. Kearney se Česká republika zařadila mezi nejlepší země, pokud jde o vývoj a dodávky informačních technologií. Umístila se na čtvrtém místě hned za Indií, Čínou a Malajsií. A podle předpovědí má potenciál stát se středoevropským lídrem, pokud jde o získávání investic z oblasti IT.

Pokud však naši poskytovatelé IT služeb nedokáží být maximálně efektivní, zájem investorů se logicky posune zase dál na východ. Ne, nemusí to být hned ta proklamovaná Indie, schopné sousedy máme hnedle za bukem – Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina. Ti všichni si brousí zuby na náš kus tohoto lákavého koláče! Vždyť v kterém jiném odvětví se nám daří tímto způsobem prodávat kvalifikovanou pracovní sílu?

A tak stojí za to se aspoň maličko zamyslet nad tím, co si o této situaci myslí Jamie J. Gylden z Accenture. Podle něj je nutné, aby se čeští poskytovatelé ICT služeb průběžně a důkladně zajímali o způsoby, jak svoje služby zefektivňovat. Investoři české pracovníky a prostředí oceňují, ale rozhodně přitom nezapomínají počítat a porovnávat náklady v jednotlivých regionech. Takže kdo usne na vavřínech, ten se může za pár let tklivě a se závistí dívat, jak se lákavé investice stěhují zase o kousek východněji...

Foto: autorka

Autor článku