;
Hlavní navigace

Jak být zadobře s personalistou

20. 3. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Personalisté jsou spojovacími články mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Hledáte-li práci, přijde tudíž logicky vhod být s nimi za dobře.

Již v minulém článku jsme si naznačili několik zásad, které zkvalitní vaše vztahy se specialistou na nábor. Dnes vám představíme dalších pět tipů:

1. Nebuďte arogantní
Být zdvořilý k personalistům vám může připadat jako samozřejmost - v reálu tomu tak ovšem není. Personalisté se často setkávají s poměrně vysoce postavenými pracovníky, kteří jim dávají patřičně najevo svou „důležitost". Nosánek nahoru se dá skousnout u filmových hvězdiček, těžko jej však tolerovat u lidí hledajících práci. Specialisté na nábor arogantní lidi zkrátka ignorují.

2. Nehádejte se
Další doporučení, které vypadá jako samozřejmost. Přesto si personalisté denně stěžují na hašteřivé klienty. Kupříkladu prezident a zakladatel personální agentury ValTech Recruiting říká, že se nedávno potýkal se žadatelem, který papírově plně vyhovoval požadavkům na jednu vyšší pozici. Když se však Valentine zeptal na jeho reference, opáčil muž, nač, že je potřebuje. Valentine mu trpělivě vysvětlil, že jde o standardní součást náborového procesu a kdo odmítne sdělit své reference, ten je automaticky vyřazen. Kandidát ovšem oponoval - údajně si nepřál, aby byli jeho bývalí nadřízení rušení zbytečně. Valentine jej tedy vyškrtl a považoval celou záležitost za bezpředmětnou ztrátu času.

3. Nechovejte se zoufale
Chovat se zoufale při hledání práce je, jako chovat se tak, když hledáte partnera/partnerku: Když voláte příliš často, když kňouráte, prosíte, hrajete na city, litujete sami sebe, chováte se vystrašeně atd., to všechno je špatně. Žádná společnost nebude nabírat ustrašené zoufalce. 

4. Nepředpokládejte, že to personalisté mají snadné
Někteří zájemci o práci volají personalistům a myslí si, že to specialisté na nábor mají aktuálně velmi jednoduché - teď, když si tolik lidí hledá zaměstnání. To personalisty dokáže vytočit.

ICTS24

Recese se totiž promítá negativně i v oblasti HR. Někteří personalisté tvrdí, že jim klesly zisky až o 20 %. Například headhunteři totiž zrovna mají poměrně těžkou pozici při přemlouvání kandidátů k opuštění jejich současného zaměstnání. Místo toho, abyste specialistům na nábor podsouvali, jak se mají dobře, zkuste se vžít do jejich kůže a navrhněte jim řešení na případné překážky, jichž si všimnete.

5. Na konverzaci s personalistou se připravte
Stejně jako se připravujete na pohovor u zaměstnavatele, měli byste chvilku věnovat také přípravě interview se specialistou na nábor. Zkuste si zjistit něco o personalistovi, s nimž budete hovořit, případně také o jeho personální agentuře či společnosti, v níž usilujete o zaměstnání. Uděláte dojem a personalista to jistě ocení.