IQRF zóny vznikají jako otevřená platforma, díky které si bude každý moci vybrat koncové zařízení, přístupovou bránu, cloud i uživatelské aplikace, které mu vyhovují. Je to flexibilní ekosystém založený na bezdrátové technologii IQRF, který se bude dynamicky a komunitně vyvíjet podle potřeb trhu. Jakýkoli výrobek s touto technologií se díky zónám bezdrátově připojí k internetu, bude moci komunikovat a být snadno využíván, od měření až po plnou automatizaci. „IQRF.zone kombinuje robustnost a spolehlivost IQMESH sítí s jednoduchostí a rychlostí obsluhy sítí typu hvězda. Technologii proto využijí všichni stávající výrobci zařízení s bezdrátovou komunikací IQRF bez nutnosti větších úprav. Koncovým zákazníkům přinese nová komunikační platforma především jednoduchost,“ vysvětluje Vladimír Šulc, jednatel společnosti MICRORISC.
Společnosti O2 a O2 IT Services navazují svým řešením v oblastech Smart Homes a Smart Cities. Jsou garantem kvalitních služeb a spolehlivého pokrytí v celorepublikovém měřítku. „V technologii vidíme společně s ostatními členy IQRF Alliance velkou příležitost. Našim zákazníkům chceme přinést jednoduché, rychlé a flexibilní řešení, které jim pomůže s vybudováním chytrého bydlení,“ uvedl Jindřich Fremuth, ředitel divize Rezidentní zákazníci O2. „Vše navazuje na průmysl i chytrá města, která potřebují jednoduše sdílet nejrůznější typy dat,“ dodává Václav Provazník, jednatel a ředitel Komerční divize O2 IT Services. Města budou moci v rámci konceptu OpenData komunikovat informace o dopravní situaci, parkování nebo třeba kvalitě ovzduší.
Společnost Microsoft na konferenci ukázala bleskové připojení bezdrátového čidla do cloudového řešení Azure. IBM realizovalo přímý přenos dat monitoringu ovzduší z dronu na cloud Bluemix. Intel společně s AAEON demonstrovaly připojení k síti IQRF z jejich internetové brány. tcp cloud přidal své řešení založené na otevřených technologiích OpenStack, Kubernetes, Docker či OpenContrail. Další společnosti a university od USA až po Indii pak předvedly své projekty a nové produkty, které mohou být prostřednictvím IQRF.zone propojeny.
„Představte si, že si chcete sami udělat chytrou domácnost. Levně, rychle a jednoduše. Koupíte si v běžném hypermarketu bezdrátově ovládané světlo a vypínač, které si propojíte a ovládáte pomocí vašeho mobilu? Tak to zatím, bohužel, nefunguje. Ale díky spolupráci členů IQRF Alliance v projektu IQRF.zone se toto stává realitou. Životní prostředí, doprava měst, automatizace výroby, inteligentní domácnosti, komfort života - to vše jsou oblasti, které lze zlepšit s využitím technologií, a k tomu chceme přispět,“ uzavírá Šimon Chudoba, jednatel IQRF Alliance, která konferenci organizovala.