;

Invea-Tech s CESNETem odstartovali projekt na ochranu 400G sítí

30. 4. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Invea-tech (karta Combo 100G).
Připravit datová centra na budoucnost je cíl nového projektu, který zahájila společnost Invea-Tech ve spolupráci s týmem odborníků ze sdružení CESNET. Na jeho konci bude světově unikátní zařízení, které pomůže zvýšit spolehlivost a bezpečnost vysokorychlostních sítí operátorů a poskytovatelů internetového připojení. Zadavatelem projektu s rozpočtem téměř 15 milionů korun je Technologická agentura České republiky.

V dnešním světě se čím dál více projevuje polarizace informačních technologií, kde na jedné straně stojí obrovský a stále rostoucí počet rozmanitých klientských zařízení, na straně druhé stojí relativně malý počet rozsáhlých datových center, která jim poskytují služby a aplikace. To s sebou přináší bezpečnostní rizika, na která projekt reaguje.

„Datová centra jsou dnes kritickými body fungování internetu. Výpadek jejich služeb může znamenat rozsáhlé finanční ztráty i bezpečnostní rizika. Spolehlivost přenosových sítí a datových center se stává mimořádně důležitou. Naším cílem je vyvinout technologii, která dokáže ochránit budoucí datové sítě před útoky typu DDoS a dalšími kybernetickými hrozbami,“ říká k projektu Rostislav Vocilka, výkonný ředitel společnosti Invea-Tech. „Pracujeme na zařízení, hardwarově akcelerované síťové kartě, která bude umět zpracovávat a filtrovat provoz budoucích sítí pracujících s rychlostí 400 Gb/s a tím je aktivně chránit,“ přibližuje Viktor Puš ze sdružení CESNET s tím, že se bude jednat o vůbec první řešení svého typu na světě, které bude schopné pracovat s takovými rychlostmi přenosu dat.

Jádrem nového zařízení bude specializovaný síťový hardware založený na technologii FPGA (Field-programmable Gate Array), kterou se CESNET a Invea-Tech zabývají. Společně například jako první na světě vyvinuli síťovou kartu podporující 100G Ethernet, která si pod označením COMBO-100G  (na titulním obrázku) nachází zákazníky na globálním trhu.

„Řešení bude unikátní právě využitím FGPA technologie, která vyniká kombinací výkonnosti, flexibility, ceny a spotřeby. Navíc přinese úplně novou možnost filtrace síťového provozu na základě informací z aplikační vrstvy, čímž podstatně rozšíří možnosti obrany proti kybernetickým hrozbám,“ přibližuje Petr Kaštovský, ředitel FPGA oddělení společnosti Invea-Tech. V posledních letech se ukazuje, že tradiční přístup k filtraci kybernetických hrozeb nestačí ve všech případech a v praxi naráží na řadu principiálních překážek. Vyvíjené zařízení tak dá správcům sítí do rukou kvalitativně nový nástroj.

bitcoin_skoleni

Projekt Technologie na ochranu vysokorychlostních sítí bude ukončen v roce 2017. Podle plánu má být 400G standard pro datové sítě schválen v únoru roku 2017. Stejně jako v případě dnes nastupující 100G technologie lze očekávat, že nějaký čas potrvá, než se rozšíří. První adopce 400G technologie tak můžeme očekávat pravděpodobně v průběhu roku 2018. Výsledky projektu budou uplatněny na globálním ICT trhu se zaměřením především na bezpečnost, výkonnost a správu vysokorychlostních sítí. Zařízení bude vhodné pro nasazení ve firmách, které poskytují služby na internetu, pronájem výpočetních a úložných kapacit i ve státních a nestátních organizacích provozujících rozsáhlé sítě.

Projekt je součástí programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje EPSILON.