Internet Explorer není v podvědomí uživatelů zrovna vzorem pro bezpečnost. Stigma minulosti stále trvá. Nicméně Microsoft urazil především s poslední verzí svého prohlížeče značný kus dopředu. Podle poslední zprávy, kterou zveřejnila NSS Labs, je dokonce s přehledem vítězem v kategorii ochrany uživatele proti malwaru, který využívá metod sociálního inženýrství.
Standardní technologie, označovaná jako URL Protection, má u většiny prohlížečů účinnost záchytu okolo 10% - kromě Internet Exploreru 10, který dosahuje 83%. K tomu přibyla technologie Microsoftu sledování podezřelých aplikací (označovaná jako Application Reputation), která celkové skóre IE10 posunula nad 99%.
Na druhém místě se umístil Google Chrome 25/26, který má svou ochranu před stažením podezřelého kódu (označovanou jako Download Protection), která mu dává celkové skóre 83%. To je sice mnohem více než u ostatních konkurentů, nicméně Chrome, který se prezentuje jako nejbezpečnější prohlížeč, v této oblasti poněkud zaostal za nejnovějším browserem od Microsoftu.
Pořadí vítězů
(celkové skóre ochrany proti malwaru založeném na sociálním inženýrství):
- Internet Explorer 10: 99,96%
- Google Chrome 25/26: 83,16%
- Safari 5: 10,15%
- Firerfox 19: 9,92%
- Opera 12: 1,87%
Testování probíhalo v období březen-duben 2013 a bylo použito 96 000 vzorků závadných stránek.
A hlavní poučení na závěr: jakkoli jsou bezpečnostní opatření na straně dodavatele softwaru sofistikovaná, stoprocentně se na ně spolehnout nelze. V případě malwaru využívajícího metod sociálního inženýrství je poučení uživatele stále na místě.
Podrobnou zprávu si můžete stáhnout z webu NSS Labs.