Tržby za informační technologie loni v České republice poprvé překročily 70 miliard korun. Nejrychleji rostoucím segmentem trhu IT u nás je tzv. balený software. Tvrdí to společnost IDC.
Český trh s informačními technologiemi patří k nejrozvinutějším ve střední a východní Evropě (CEMA). V loňském roce jeho objem vzrostl o 8,6 % v porovnání s hodnotou 14,7 procenta v roce 2004, do konce roku se pak očekává jeho růst o 10,5 %. Tvrdí to společnost IDC, která na rozdíl od firmy MArkent, jejíž předpověď jsme zveřejnili v Computerworldu 11, oslovila i koncové zákazníky.
Víc než jen rychlá řešení
Nejmenším, avšak nejrychleji rostoucím segmentem trhu IT u nás je tzv. balený software, tedy software, který se prodává v běžné obchodní síti (na rozdíl od softwaru tvořeného na zakázku). "V souvislosti s vyspělostí trhu se poptávka již nějakou dobu přesouvá od hardwaru k softwaru a službám," vysvětluje Steven Frantzen, viceprezident a generální ředitel IDC CEMA. "České firmy si už vybudovaly hardwarovou infrastrukturu a nyní se snaží zefektivnit její využití." Přesto však podle něj nadále dochází k upgradu a obměně staršího hardwaru.
Podíl softwaru na celkových výdajích se zvýšil z 18,3 % v roce 2001 na 20,5 procenta v roce 2005. O největší prodej v tomto segmentu se přitom zasloužily malé a střední podniky, neboť podniky velké jsou již saturovány. "V důsledku klesajících marží a rostoucí konkurence dnes společnosti pečlivě zvažují, zda se jim investice do té které aplikace z dlouhodobého hlediska vyplatí," říká Tom Vavra, ředitel pro výzkum v oblasti softwaru ze společnosti IDC.
Pokročilé služby v kurzu
Podíl IT služeb se rok od roku stále zvyšuje. Zatímco v roce 2001 IDC uváděla 34,5 %, v loňském roce jejich procentuální podíl stoupl na hodnotu 40 procent. Největší skupinu přitom tvoří implementační služby, nejrychlejší růst však zaznemánavají služby související s řízením provozu. "Firmy dnes vyžadují pokročilé služby, které podpoří jejich strategii a dlouhodobý rozvoj. Proto se dá očekávat, že podíl tohoto subsegmentu se bude nadále zvyšovat na úkor služeb nižší třídy, jako jsou například podpora či právě implementace," uvádí Jeffrey Vavra, analytik IDC pro oblast IT služeb.
Lidé chtějí být mobilní
Přestože trh s hardwarem nadále vykazuje růst, jeho podíl na celkových výdajích na IT v loňském roce poklesl na necelých 40 % v porovnání s rokem 2001, kdy činil až 47 %. Tomuto segmentu trhu stále dominují osobní počítače, podle IDC by však hlavním zdrojem příjmů měly být do budoucna notebooky. "Notebooky už nyní generují vyšší příjmy než desktopy a za rok či dva budou tvočit i většinu příjmů," domnívá se Tomáš Oupický, senior analytik IDC pro oblast systémů. Řada firem podle něj v současné době nahrazuje stolní počítače přenosnými a uživatelé, kteří si kupují první počítač, často volí právě notebook.
Nejvyšší poptávka je stále po diskových zařízeních pro ukládání dat, zájem se zvyšuje i u diskových paměťových systémů schopných pojmout větší množství dat a zvládnout aplikace náročné na paměť.
Hlad po storage systémech
Výše uvedená slova potvrzuje i statistika IDC hodnotící pohled na IT trh regionu CEMA. Podle ní neměl více než 40% dramatický pokles ceny za jeden terabajt žádný negativní vliv na trh diskových paměťových systémů v tomto regionu, jenž zahrnuje Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rusko a Slovensko. Příjmy dodavatelů v uvedených zemích prý zaznamenaly zdravý růst ze 7,4 % v roce 2004 na přibližně 11,8 procenta v roce 2005, což reprezentuje růst zhruba o 587 milionů dolarů.
Největší kus z pomyslného koláče z hlediska příjmů si na tomto trhu přitom tradičně drží Rusko, za ním následuje Polsko a Česká republika. Příjmy těchto tří zmiňovaných zemí činily v roce 2004 celkem 73 %. Podle IDC by pak v průběhu následujících několika let mělo tyto země dohnat Chorvatsko. Trhu storage systémů pak dominují tři hráči, kterými jsou společnosti Hewlett Packard, EMC a IBM, jež v roce 2004 zaujímaly 86 % všech příjmů v tomto segmentu trhu.
Více informací naleznete v Computerworldu 12.