HTML na mobilních zařízeních sice nikdy nedosáhne takové uživatelské přívětivosti jako nativní aplikace, responzivní HTML 5 však v interaktivitě nativním aplikacím může konkurovat.
Mobilita vládne světem
Chytrý telefon užívá podle statistik asi třetina české populace. Až 80 % z prodávaných telefonů dnes tvoří právě smartphony. Podle odhadů se penetrace mobilních zařízení u nás v nejbližších letech ještě zdvojnásobí.
Ruku v ruce s rozšiřováním mobilních zařízení jde i vývoj mobilního internetu. Jeho traffic má podle odhadů Ciska vzrůst do roku 2020 ještě šestadvacetkrát. Typickými rysy mobilních technologií jsou jejich diverzita a množství užívaných platforem. To vyzdvihuje význam HTML 5 jako univerzálního řešení pro desktop i mobilní zařízení s různými operačními systémy.
Specifika mobilních zařízení:
- menší velikost displeje
- omezená výdrž baterie
- dotykové ovládání
- nestabilní nebo pomalý přístup do mobilních sítí
- mobilní kontext
Telefon zná díky GPS svoji polohu. Dokáže se tak přizpůsobit konkrétním podmínkám. Nabízí interakci s prostředím, praktické využití v terénu, ale i off-line nouzová řešení při nedostupnosti sítě.
Be mobile
Vzhledem k rozmachu užívání mobilních zařízení není otázkou, zda být mobilní, ale pouze jak. Na začátku každého rozhodování o webové nebo nativní aplikaci by měla stát důkladná analýza cílového trhu, uživatelského chování a její srovnání s finančními cíli a očekávanými přínosy. Je také třeba počítat s náklady na vývoj pro různé platformy a s náročnějším testováním. Podle zkušeností z projektů společnosti IBA CZ může být testování nativních aplikací až třikrát dražší než webových. „V praxi lze zpravidla univerzální aplikaci v HTML 5 vyvinout velmi rychle. Pokud se osvědčí a vzbudí zájem, najdou se i prostředky pro její úpravu do nativní podoby,“ vysvětluje Pavel Šafář, konzultant IBA CZ.
Autor pracuje jako product manager ve společnosti IBA CZ.