Kromě jmenování Whitmanové proběhla změna i ve správní radě HP, kdy Ray Lane, dosud předseda bez výkonné pravomoci, obdržel titul výkonného předsedy a bude tak moci výrazněji ovlivňovat fungování společnosti.
Stane se zázrak?
I když se HP snaží tvářit statečně a všechny okolo (zvláště pak finanční analytiky) uklidňuje, že se v podstatě nic neděje, samotná Laneho slova o Whitmanové jako technologické vizionářce s řadou časem prověřených rozhodnutí, se silnými komunikačními schopnosti, nabyvší po devíti měsících coby členka představenstva solidní znalosti produktů a trhu, spíše vypadá na to, že ji HP považuje za svoji Johanku z Arku. Víra v zázrak je totiž to jediné, co HP ještě zbývá. To, že lidské oběti příliš nefungují, ukázal příklad Hurda, kterého HP vyrazilo za jeho aférku a nějaké ty nesrovnalosti v účtech. Což po sekyře, kterou zaťala uspokojováním svých potřeb před lety Fiorina, působilo velice směšně. Inu prudérní akcionáři si žádali krev a tu dostali. Ale když nyní mají platit za rychlé střídání managerů HP poklesem akcií, přestalo se jim najednou představení líbit.
Za odchodem Apothekera stojí pokles akcií
Právě pokles akcií po Apothekerově oznámení akvizic, ukončení webOS a nejisté budoucnosti PC divize se mu stal zřejmě osudným. Od 16. srpna, kdy se akcie HP obchodovaly za 32,61 USD, došlo k rychlému pádu až na 22,58 USD z 12. září. Přitom koncem února je akcie HP pohybovaly na 48,99 USD, což bylo roční maximum. Navíc příjmy plynoucí v tomto období HP ze softwaru zůstaly minimální i přes Apothekerovu snahu o změnu, které podřídil i řadu svých rozhodnutí. I když akvizice Autonomy a Vertica vypadají úžasně, znamená to pro HP značnou zátěž – v situaci, kdy jeho likvidita na tom zřejmě není zrovna valně. A jelikož Apotheker vlastně nezveřejnil ani jasnou strategii začlenění nových přírůstků do struktury HP, ani vize jejich využití, zareagoval trh se značnou nedůvěrou ve schopnosti HP. Apotheker totiž nedokázal jasně vysvětlit svoji koncepci transformace HP. Sdělit z pozice největšího světového výrobce PC (a po Applu také nejprofitabilnějšího), že s „železem“ zřejmě končíte a nabídnete akcionářům, že místo toho vyděláte na jakémsi cloudu a dalších věcech, o kterých většina neměla ani tušení co znamenají, zrovna důvěru nevzbudí.
Politické pozadí
Margaret Cushing "Meg" Whitmanová pak vzhledem ke svým zkušenostem, kdy téměř ze země vydupala eBay, který se stal za jejího vedení z firmičky s 30 zaměstnanci a příjmy 4 miliony USD gigantem s 15 000 lidmi a 8 miliardami příjmů, je zajímavou volbou. Kromě nesporných obchodních kvalit je Whitmanová i přes neúspěch v kampani o křeslo guvernéra Kalifornie silným hráčem na politické scéně. Republikánský kandidát McCain ji v roce 2008 označil jako možnou ministryni financí ve své případné vládě. A to, že Whitmanová rozhodně bude něco po svých politických přátelích požadovat, naznačuje i její výrok při jmenování do čela HP - "I believe HP matters – it matters to Silicon Valley, California, the country and the world.” Whitmanová má také údajně úzké vazby na Goldman Sachs, což by mohlo pro HP znamenat určitou úlevu z hlediska financování potřebných změn, na které zřejmě z vlastních prostředků mít nebude.
Foto: Max Morse