Vědci z oxfordské univerzity vyvinuli technologii, která zjednodušeně řečeno přijímá světlo z optického datového kabelu, zesílí jej a vyzáří dále vzduchem. Systém dokáže přenášet data rychlostí až 100 gigabitů za sekundu, tedy mnohonásobně rychleji než v současné době běžně komerčně dostupné technologie bezdrátových sítí Wi-Fi.
Pro srovnání, nejnovější dnešní standard Wi-Fi 802.11ac podporuje přenosy maximálně rychlostí 7 až 10 Gbit/s. Podle vědců z Oxfordu se jedná o pouhý začátek – výzkumný tým věří, že dokáže dosáhnout přenosové rychlosti přes 3 terabity za sekundu, což je neuvěřitelné množství dat.
Nová technologie má ze své podstaty samozřejmě jistá omezení daná fyzikálními zákony. Vzhledem k tomu, že přenáší data pomocí světelného paprsku, je nutná přímá linie viditelnosti mezi vysílačem a přijímačem, takže přenos skrze zdi či jiné překážky nepřichází v úvahu. Vědci nyní údajně pracují na vývoji sledovacího a lokalizačního systému, který by dokázal zařízení umístěné libovolně v prostoru (například notebook položený kamkoli na stůl) automaticky zaměřit a navázat s ním spojení.
Domácí sítě s přenosy o rychlosti 100 Gbit/s se v dohledné době nedočkáme. Žádné připojení k internetu dnes navíc nepřesahuje 150 megabitů. S postupným propojováním všemožných zařízení a stoupajících nárocích na datové přenosy však není přehnané předpokládat, že se oxfordská nebo jiná technologie vysokorychlostní datové komunikace jednou u nás doma objeví.