CIO BusinessWorld: Nedávno zveřejněné globální finanční výsledky Citrixu ukazují, že Citrix nejvíce roste v oblasti SaaS a konzultačních službách/technické podpoře. Platí to i v České republice?
Thomas Huber: V současnosti pozorujeme dvouciferný růst napříč všemi produktovými řadami, přičemž se primárně zaměřujeme na podnikovou virtualizaci desktopů a projekty dodávek podnikových SaaS Cloud řešení. Stále více organizací v České republice získává značné výhody z implementací cloud-delivery aplikací, vytváří zřetelně efektivnější pracovní tým, který je současně agilnější a mobilnější. Významný vliv má i zvyšující se zájem o tablety a zvýšená uživatelská mobilita.
Kdy a jak se začne v nabídce Citrixu projevovat akvizice společnosti Bytemobile?
Citrix a Bytemobile spolupracují již od oznámení strategického partnerství na MWC v únoru 2012, kdy začali doručovat Bytemobile T1100 Traffic Director, který operátorům pomáhá škálovat mobilní sítě příští generace aplikací doručovací inteligence a výkonu NEBS-kompatibilní platformy Citrix NetScaler. Díky této akvizici bude Citrix a Bytemobile dále urychlovat schopnost přinést mobilním operátorům širokou škálu výkonných řešení umožňujících mobilní pracovní styl a přinášející výkonné cloudové služby. Technologické portfolio Bytemobile zahrnuje široký soubor aplikací, které zahrnují optimalizaci pro video a web, caching obsahu, kontrolu politiky, správu provozu, mobilní analýzu hloubkovou packetovou inspekci (DPI).
Předpokládá se, že by tato transakce měla být dokončena v průběhu třetího čtvrtletí 2012, a z toho vyplývá, že už v říjnu budou v průběhu Citrix Summit a Citrix Synergy v Barceloně zveřejněny detaily i více informací k budoucím produktům a službám.
Hovoří se o tom, že by se řešení tohoto typu mohla stát „záchranou“ pro mobilní operátory, kteří se v současnosti potýkají s propadem výnosů z klasických hlasových služeb a SMS, přičemž rostoucí oblast mobilních dat bez valné přidané hodnoty nedokáže tyto mezery zacelit. Jak daleko jsme v ČR od situace, kdy budou mobilní operátoři silnými hráči v oblasti poskytování virtualizovaných desktopů? Jak se tyto služby chovají při praktickém nasazení?
Mobilní operátoři pociťují s příchodem éry cloudu prudký nárůst síťového provozu, který vzniká kombinací nových uživatelských zařízení, bohatého multimediálního obsahu a vysokorychlostních sítí 3G, 4G a LTE. Citrix a Bytemobile budou schopni nabídnout těmto operátorům kombinované řešení dodávající vysokou kvalitu uživatelských zážitků zákazníkům, zatímco operátorům pomůže spravovat exponenciální růst provozu mobilní sítě s co nejlepším výkonem, viditelností a efektivitou.
Operátoři potřebují architekturu nové generace kvůli nastavení a optimalizaci dat, videa a hlasu inteligentním způsobem. Citrix a Bytemobile umožní dodavatelům podstatnou redukci výdajů, zatímco jim zvýší ziskovost a zrychlí jejich přesun ke 4G.
Pokud by se tato vize zrealizovala, jaká rozhodovací kritéria budou CIO ve firmách používat při rozhodování, zda virtuální desktopy provozovat ve vlastním datovém centru a od operátorů nakupovat pouze „holá data“ vs. scénář dodávky virtuálního desktopu na klíč?
Virtuální desktopy jsou jen jedním potenciálním příkladem aplikací dodávaných nosnou sítí – ve skutečnosti již dnes používá mnoho uživatelů z celého světa mobilní sítě pro připojení se k jejich Citrix XenDesktopu nebo XenApp prostředí.
Bezdrátové sítě budoucnosti vyžadují kompletně odlišnou architekturu, než je její dnešní design zaměřovaný primárně na hlas – a to vyžaduje i odlišný způsob myšlení. Jak hlas ustupuje videu a datům ve všech aspektech businessu operátorů – jež zahrnují zisk, provoz a spokojenost uživatelů – potřebují provideři inovovat své sítě, aby poskytli viditelnost a kontrolu na úrovni obsahu. Budou pro ně nezbytné lepší nástroje, aby svým dlouhodobým zákazníkům mohli nabídnout nejlepší služby a současně se chopit tržních příležitostí, které se jim nabízejí.
Jakou radu byste dal IT manažerům, kteří ve svých podnicích aktuálně zažívají boom používání široké škály různých a především "cizích" mobilních zařízení ve smyslu iniciativy BYOD?
Spíše, než aby se snažili držet uživatelskou poptávku na uzdě, poradil bych společnostem všech velikostí i z nejrůznějších oborů, aby maximálně využily výhod desktopové virtualizace a šly tak „ruku v ruce“ s konzumerizací IT. Když to udělají, zvýší produktivitu a také budou mít pozitivní vliv na zaměstnance, kteří si mohou přizpůsobit pracovní povinnosti svým soukromým záležitostem a zlepšit životní styl, zatímco se současně odlehčí firemnímu IT od správy mnoha typů zařízení.
Pracovníci v dnešní době vyžadují, aby mohli využívat bohaté nabídky funkcí a flexibility uživatelsky zaměřených komunikačních a mobilních zařízení. Chtějí, aby tato zařízení zvládla oboje a aby na jednom zařízení měli pracovní funkce a současně přístup k osobním datům. V mnoha případech zaměstnanci preferují, aby to všechno mohli dělat na svých vlastních noteboocích, tabletech a smartphonech.
Řada společností v souvislosti s mobilitou, kterou umožňují právě výše uvedená mobilní zařízení a mobilní data, uvažuje o rozvolnění klasické povinné docházky do kanceláře. Tam, kde to bude mít smysl, se mohou zaměstnanci častěji vyskytovat u klienta, nebo požívat výhod tzv. home office. To přinese do společnosti celou řadu změn - na co by si podle vás měli dát manažeři v této souvislosti pozor?
Existují společné elementy správného přístupu k mobilitě, které by měla přijmout jakákoliv společnost. Všechny mobilní strategie by měly být zaměřeny na bezpečnou správu korporátních dat na jakémkoliv zařízení, měly by usnadňovat správu decentralizovaných aplikací a zlepšit kontrolu nad obnovou aplikací a dat.
Uvedu některé z osvědčených praktik pro vybudování podnikové mobilní strategie:
- Bezpečný přístup k Windows a webovým aplikacím skrze kontrolory: argument vztahující se k tomu, jak bude kontrolor (ovladač) schopný přistupovat jak k hostovaným aplikacím a virtuálním privátním sítím (VPN) jediným přihlášením
- Bezpečný lokální obsah na mobilních zařízeních skrze kontejnery: přesunutí přístupu a zabezpečení pryč ze zařízení do rukou IT.
- Doručování aplikací založené na identitě: přizpůsobování aplikací jednotlivým pracovním pozicím, které může zahrnovat rozdílné typy ověření, „aktivní“ správu identity a jednotné přihlašování
- Kontrolní přístup založený na firemní politice: tvrzení, že klíčová kontrola by měla zahrnovat lokaci, typ zařízení, a podmínky přístupu k síti a ověření
- Umožnit uživatelům samoobslužný app-store: vyvážení IT kontroly se zkušenostmi koncových uživatelů vystavěné na pohodlném používání podnikového app-store.
Jedním z klíčových požadavků kladených na mobilní zařízení je zachování bezpečnosti firemních dat. Jaké možnosti mají CIO v této souvislosti k dispozici
Desktopová virtualizace Citrixu nabízí nejrůznější řešení, která adresují některé klíčové end-to-end IT výzvy: Bezpečnost informací a kontrola přístupu k aplikacím a datům, přičemž se zachová nabídka svobody a flexibility pro zvýšení produktivity pracovníků a tím i produktivnější business. Podnikové řešení Citrix XenDesktop a VDI-in-a-Box pro segment SMB spolu s delivery technologií Citrix FlexCast ve spojení se Citrix Cloud Gateway umožňuje IT poskytovat jakýkoliv typ virtuálního desktopu – každý je specificky přizpůsobený, aby splňoval požadavky na výkon, bezpečnost a flexibilitu každého individuálního uživatele a doručoval aplikace z jakéhokoliv privátního nebo veřejného cloudu na jakékoliv zařízení vybavené Citrix Receiverem.