Profesor univerzity v New Yorku a globální ekonom Nouriel Roubini hovořil před bankovní komisí amerického Senátu o tom, že kryptoměny, jako je bitcoin, jsou matkou všech podvodů a bublin.
Po tomto tvrzení nazval blockchain, technologii, která fungování bitcoinu fakticky umožňuje „nejpřeceňovanější – a nejméně užitečnou – technologií v historii lidstva.“
Nyní Roubini svoje názory zopakoval v článku publikovaném na CNBC.com, v němž řekl, že blockchain sliboval, že vyléčí nemoci světa skrze decentralizaci, ale je „pouhou lstí směřující k oddělení malých investorů od jejich tvrdě vydělaných, skutečných peněz.“
Blockchain, který může být využit k vytvoření decentralizované elektronické účetní knihy pro všechny druhy obchodních transakcí, „nepřekonal ani standardní elektronický tabulkový procesor, který byl vynalezen v roce 1979,“ napsal Roubini ve svém sloupku.
„Pod sluncem neexistuje instituce – banka, korporace, nevládní organizace či vládní úřad – která by umístila svoji účetní rozvahu nebo rejstřík transakcí, obchodů a interakcí s klienty a dodavateli na veřejné decentralizované účetní knihy bez [nutnosti] povolení [přístupu],“ napsal Roubini. „Neexistuje žádný dobrý důvod, proč by takové soukromé a vysoce cenné informace měly být zaznamenávány veřejně.“
Roubini je známý tím, že byl jedním z pouhých několika málo ekonomů, kteří předpověděli finanční krizi z roku 2008. V loňském roce, poté, co byl svědkem pádu hodnoty bitcoinu, Roubini řekl, že tato a další kryptoměny představují matku všech tržních bublin, lákajících investory, „zejména lidi s nulovou finanční gramotností – jednotlivce, kteří nedokážou odlišit akcie od dluhopisů – do překotného nakupování bitcoinů a kryptoměn.
Ne všichni analytici s ním však souhlasí – někteří, jako další akademik z USA Vipul Goyal, dokonce zpochybňují jeho znalosti v oblasti technologií a světa kryptoměn. Každopádně se jedná o zajímavý názor, který trochu rozbíjí „jednotnou frontu“ nadšenců do technologických proměn finančního světa, a minimálně stojí za zamyšlení.
Zdroj: Computerworld.com