Mainframe je často chápan jako věc minulosti, odkaz IT dvacátého století. Chris O’Malley, senior vice president Computer Associates, je však přesvědčen o opaku.
Většina podniků a institucí se v posledních letech odklonila od mainframe řešení směrem k víceprocesorovým x86 serverům, případně k blade systémům. Proč by v takové atmosféře měly podniky zvažovat další využívání mainframe systémů nebo dokonce jejich rozšiřování?
Myslím, že je třeba se podívat na důvody, které vedly k masovému přechodu z mainframe řešení na distribuovaný model. Většina IT manažerů tradičně nedůvěřovala distribuovaným řešením zejména v případě kritických nasazení a upřednostňovala mainframe řešení IBM a dalších dodavatelů.
Významná změna přišla s Y2K upgrady, které byly pro provoz mnoha systémů nezbytné a někteří dodavatelé je prodávali za troj– či čtyřnásobnou cenu oproti běžným upgradům a aktualizacím. Zákazníkům v dané situaci nezbývalo než platit, ale zároveň je to přivedlo k rozhodnutí, že podobná situace se již nesmí opakovat – a nejjednodušší způsob, jak to zajistit, bylo přejít k distribuovanému modelu. To pochopitelně vedlo k propadu trhu s mainframy – v roce 2001 jsme proto, podobně jako IBM, zásadně změnili cenovou politiku a zavedli srovnávací měřítka cena/výkon. Během následujících dvou let se nám podařilo pokles zastavit a od roku 2005 mainframy opět rostou – v současné době je tak kupříkladu tržní podíl IBM v „železe“ nad sto tisíc dolarů stejný, jako byl v roce 1998.
Dobrá, ale mainframy se netýkají jen železa, podniky které je nasazují musejí mít své vlastní lidi, schopné je spravovat a provádět případné úpravy, to obvykle znamená požadavek znalostí Cobolu, což není věc, která by v současných studijních programech zrovna „letěla“.
Tohle může být opravdu někdy problém, mimo jiné i proto, že lidé, kteří o mainframy pečují, stárnou – pamatuji se, že nedávno si jeden zákazník z bankovního sektoru stěžoval, že má tři klíčové specialisty, z nichž jeden se chystá do důchodu a druhý měl před rokem infarkt. Na druhou stranu počet lidí potřebných pro správu mainframe systémů se díky automatizaci a novému software snižuje. Navíc existují programy pro školení a vzdělávání, které organizuje například IBM. Koneckonců podle současných průzkumů je ve světě na 850 tisíc programátorů se znalostí Cobolu, to rozhodně není malé číslo. A pak jsme tu my – rolí CA je vytvořit pro mainframy aplikace, které budou představovat špičku zejména v oblasti high availability.
To je tradiční oblast ve které si mainframy drží své pozice takříkajíc bez námahy, jak je to ale s konkurenceschopností v takříkajíc „módních“ oblastech? Co třeba konsolidace datacenter nebo green IT?
Green IT je skutečně velký fenomén, nejen ve firmách, ale také ve vládních institucích. IBM nedávno oznámilo projekt konsolidace 3 900 klasických serverů na 30 mainframů, což představuje roční úsporu energie zhruba 50 milionů dolarů. Nároky na energii ve srovnání s distribuovanou platformou jsou v takovém případě zhruba třetinové, nemluvě o ceně za pronájem prostor pro datacentra.