;

Další útok šifrovacího malwaru v Česku

16. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Českem se prohnala další vlna nevyžádané mailové pošty s infikovanou přílohou. Cílem však není jako obvykle vykrást oběti bankovní účet, ale zašifrovat data a získat výkupné.

Opět jde o obávanou Elenoočku. Elenoočka je obávaný trojan typu downloader, který se poprvé objevil v květnu 2014. Nástup tohoto malware na scénu byl cílený na pár evropských zemí, mezi nimi na Českou republiku. Následovala série kampaní, vždy s odstupem zhruba dvou měsíců, které všechny měly společný průběh i cíl. Šlo o důvěryhodně vypadající maily, kde odesílatel upozorňoval na údajně neuhrazenou fakturu, nevyřízenou objednávku, informace o zásilce na cestě apod., a a to s cílem přimět adresáta, aby otevřel přiložený soubor. Ten vypadal jako wordovský nebo PDF dokument, ale ve skutečnosti šlo o spustitelný soubor, který do počítače oběti zavedl downloader Elenoočka.

Elenoočka byla ve všech kampaních v roce 2014 používána k tomu, aby do počítače oběti stáhla a nainstalovala specializovaný malware na vykrádání bankovních účtů. Aktuální kampaň však šíří variantu tohoto downloaderu, která místo bankovního malware stahuje šifrovací malware FileCoder. Ten v napadeném počítači zašifruje soubory, zamkne obrazovku a zobrazí na ní výzvu k zaplacení výkupného.

Spamová kampaň Elenoočky, která v České republice proběhla ve dnech 15. a 16. dubna 2015, byla druhou kampaní v řadě, kdy byla Elenoočka použita k šifrovacímu vyděračskému útoku. Naplňuje se tak prognóza analytiků Eset, kteří po první kampani tohoto druhu v lednu 2015 předpovídali další pokračování. „Elenoočka je obávaný downloader a maily, které jej šíří, vypadají čím dál důvěryhodněji. To, že tento malware byl již podruhé po sobě využit k šifrovacímu vyděračskému útoku namísto tradičních bankovních útoků, je pozoruhodné. Může to znamenat, že útoky na internetové bankovnictví nesplnily očekávání internetového podsvětí a že zločinci mění strategii,“ komentuje aktuální kampaň Robert Šuman, vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti Eset.

bitcoin_skoleni

Šifrovací malware FileCoder je podobný známějšímu a rozšířenějšímu CryptoLockeru, od něhož se liší především způsobem využití šifrovacího algoritmu. Ochranná opatření před šifrovacími útoky jsou tato: zálohovat data, aktualizovat software a chránit počítače, doporučují odborníci na internetovou bezpečnost.

V této souvislosti Eset připomíná závěry panelu expertů na prestižní konferenci právnické fakulty americké Georgetown University Cybercrime 2020: The Future of Online Crime and Investigations. Podle tohoto panelu je představuje vyděračský malware budoucnost online kriminality.