A i když bude nový operační systém populární u spotřebitelů a najde si cestu i do podniků prostřednictvím fenoménu BYOD, stále bude muset přesvědčit i IT oddělení podniků. Ultrabooky a tablety se v korporátním světě, kde je jejich použití stále diskutabilní, musí ještě prosadit. Stále se objevují otázky typu kdo je bude platit či jak na nich budou ochráněna data. „To jsou otázky, které musí být nutně součástí plánovacího cyklu podniku,“ říká Casey.
Je také otázkou, zda tabletové systémy někdy získají pozici platformy pro business aplikace. „Myslím, že půjde o nesnadný prodej,“ říká DeGroot, neboť aplikace budou muset projít sítem Microsoft Store předtím, než bude povoleno jejich použití na uzavřených zařízeních s Windows 8. Firmy zkrátka nechtějí čekat a DeGroot si nedovede představit ani to, že by začaly nahrávat aplikace bokem, aby obešly toto omezení.
Kromě toho nejsou vývojáři připraveni psát aplikace pro Windows 8: jejich vzdělání a praxe jsou zaměřeny na tradiční podnikové aplikace pro konvenční počítače bez dotykových rozhraní.
S Windows 8 mění Microsoft podstatu svého operačního systému představením Windows Runtime, nové architektury, která dodává společný základ aplikacím pro širokou škálu různých zařízení. Tyto aplikace budou podporovat x86 i ARM (tabletové) hardware, což v podstatě otevírá možnost jednorázového psaní aplikací, které pak poběží na jakémkoliv zařízení.
Podle Gartneru Microsoft doufá, že se mu podaří s Windows 8 a Windows Runtime vstoupit do nové kapitoly své existence, a proto jsou úspěch Windows 8 a prevence jejich neúspěchu tak důležité. Windows 8 je pro Microsoft zkrátka největším zvratem (několika) desetiletí.
„Windows 8 není jen tak nějaké vydání operačního systému,“ říkají zástupci Gartneru. „Věříme, že je to proMicrosoft start nové éry, éry Windows RT, která následuje po éře Windows NT, jež započala v roce 1993 a pomalu končí.“