Standard USB 3.1 dokáže teoreticky přenášet data mezi počítačem a periferními zařízeními rychlostí až 10 Gbit/s, tedy dvakrát rychleji než dnešní USB 3.0. Jeho nespornou výhodou je symetrický konektor typu C, u kterého uživatel nemusí přemýšlet o orientaci.
Apple se netají tím, že použil jediný port USB 3.1 především kvůli úspoře místa. Zároveň je tento počin značně průkopnický, protože USB 3.1 podporuje protokoly DisplayPort, VGA, HDMI a Ethernet a dokáže příslušné porty a kabely nahradit jediným typem. Jaké jsou výhody a nevýhody takového kroku?
1) USB 3.1 je zpětně kompatibilní se standardy USB 3.0 a USB 2.0, takže všechna zařízení vybavená těmito rozhraními bude možné připojit i k USB 3.1.
2) K dispozici zatím nejsou žádné USB 3.1 periferie. Na vývoji čipových sad pro USB 3.1 se stále pracuje a může trvat ještě řadu měsíců, než se objeví na trhu. V testech navíc zatím nedosahují slibovaných 10 Gbit/s.
3) Bude nutné dokoupit vybavení. Pokud má být port USB 3.1 užíván i k napájení, uživatelé si budou muset pořídit prodlužovací kabely, rozbočovače a adaptéry pro jiná rozhraní. Konkrétně u Applu se tradičně nebude jednat o levnou záležitost - adaptér z kabelu typu C na běžné USB vyjde na 19 dolarů a prodlužovací kabel na 29 dolarů (v přepočtu asi 470, respektive 750 Kč).
4) USB připojení by mohlo zrychlit. Asociace USB-IF provedla simulace, kde rozhraní USB 3.1 dosáhlo přenosové rychlosti 20 Gbit/s po měděných kabelech, tedy srovnatelné s rozhraním Thunderbolt 2. Zrychlení bude důležité mimo jiné kvůli nástupu videa v rozlišení 4K.
5) Očekává se, se port USB 3.1 začne objevovat v přenosných počítačích, mobilních zařízeních a spotřebičích jako napájecí konektor v průběhu první poloviny tohoto roku.