;

Češi bývají kořistí tří „P“ – pirátství, pornografie a nedostatečného patchování

30. 9. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © chanpipat - Fotolia.com
Čeští uživatelé jsou v oblasti kybernetické bezpečnosti opatrnější, mají o hrozbách vyšší povědomí a stávají se oběťmi kyberzločinců méně často než je celosvětový průměr. Přesto nedávají pozor na stahování nebo záplatování.

Uvedené poznatky vyplývají to z letošního průzkumu Kaspersky Lab a B2B International mezi uživateli v 26 zemích včetně ČR. Celosvětově čelilo incidentům způsobeným viry či malwarem v posledních dvanácti měsících 70% dotázaných uživatelů. V Česku to bylo jen 45%. Číslo je ale stále vysoké. 37% českých respondentů se setkalo s incidenty souvisejícími s finančními transakcemi a podezřelými stránkami a 14% s prolomením online účtů.

S vývojem informačních technologií čelí v daleko větší míře kybernetickým hrozbám i firmy. Dle letošního celosvětového průzkumu Kaspersky Lab mezi podniky řešilo v posledních dvanácti měsících problémy s viry, červy, spywarem a jinými škodlivými programy 60% dotázaných českých firem. 37% narazilo na phishing a 17% na narušení sítě nebo hacking. Mezi interními hrozbami pak figurovaly zranitelnosti existujícího softwaru (31%), neúmyslný únik dat zaměstnanci (16%) a podvody zaměstnanců (13%).

České počítače se nakazí viry zejména kvůli stahování pirátských souborů, souborů s dospělým obsahem nebo neaktualizovanému softwaru. Těmito způsoby se na zařízení může dostat nejrůznější malware. Mezi jeho 20 nejrozšířenějšími druhy v České republice je šest aktivátorů legitimního softwaru, které systém zahlcují také malwarem a adwarem. Seznamy pokusů o infikování v Česku vedou stále variace červa s názvem Conficker, který napadá počítače s Windows, přestože s ním IT bezpečnostní komunita bojovala už v roce 2008.

„Hrozby, jako je phishing a známé zranitelnosti softwaru, jsou zneužívány nejen běžnými kyberzločinci, ale také zkušenými útočníky. Ti je používají pro spouštění cílených útoků mířených na získání cenných informací a způsobujících značné škody. Čeští uživatelé, kteří věnují málo pozornosti rizikům spojeným s nedostatečným záplatováním softwaru a lehkomyslným stahováním, ohrožují nejen svá osobní data a peníze, ale také své zaměstnavatele,“ řekl Juan Andrés Guerrero-Saade, člen týmu Kaspersky Lab Global Research & Analysis Team (GReAT).

ICTS24

Společnosti by měly zavádět takové postupy, které budou zaměstnanci chápat a dodržovat, aby kybernetickým hrozbám zabránily. Současně by měly nasadit efektivní bezpečnostní řešení se snadnou správou, jako je například Kaspersky Endpoint Security for Business pokrývající veškerá možná rizika v rámci IT perimetru. Co se týče zmírňování následků cílených útoků, pozornost by měla být věnována posuzování zranitelností, patch managementu, kontrole aplikací, whitelistingu a zabezpečení sítě. Také domácnosti by měly používat komplexní bezpečnostní software.

Zdroj: Kaspersky Lab