Více přístupů
Celá studie mapuje jak rozvoj vysokorychlostního internetu, tak jeho přístupnost a expanzi. Ve srovnání s druhým kvartálem loňského roku Akamai eviduje celkem 683 milionů unikátních IP adres, což odpovídá nárůstu o 2,7 %, tedy o 18 milionů.
Globální rychlost klesá
Akamai mapuje dvě rychlosti internetu – průměrnou a nejvyšší průměrnou. Co je ovšem velice zajímavé - ve srovnání s předchozími obdobími globální průměry rychlosti poklesly. První zmiňovaný, tedy globální průměr brouzdání, dosahoval vloni ve třetím čtvrtletí rychlosti 2,8 megabitu za sekundu. V procentních bodech tedy zaznamenal propad o 2,8.
Nejvyšší průměrná rychlost internetu ve třetí čtvrtině také poklesla. Analytici na základě získaných dat tvrdí, že v globálním měřítku uživatelé internetu dosáhnou na 15,9 Mb/s, což znamená, že surfují o 1,4 % procenta pomaleji než v minulém kvartálu.
Broadband nadále roste
Pokles průměrných rychlostí se dá snadno vysvětlit právě pokračující expanzí vysokorychlostního internetu. High broadband (spolehlivé připojení s rychlostí nad 10 megabitu za sekundu) si osvojilo ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci o 2,2 % uživatelů více.
Indikátor „global broadband adoption“, který mapuje připojení rychlejší než 4 Mb/s, tvrdí, že lidí využívajících těchto služeb, přibylo mezikvartálně 4,8 %. Rychlostního standardu přesahujícího zmíněné 4 Mb/si nejvíce lidí užívá v Jižní Koreji – 86 % připojených.
Snad největší boom zažívá internet v mobilních zařízeních. Meziročně (od 3. čtvrtletí 2011 do 4. kvartálu 2012) se jeho uživatelská základna zdvojnásobila.
Co se týče statistik českých uživatelů, včetně internetového připojení firem a podnikatelů, dopřávají si většinou připojení o rychlostním průměru 8 Mb/s. Nejvyšší průměrná rychlost v České republice pak atakuje 29 Mb/s. Podílí se na tom zejména neustále rozvíjející se infrastruktura optických sítí.