Zákazníci si rychle zvykají na nový princip „kdykoliv, odkudkoliv a z jakéhokoliv přístroje“. Ten je umožněn prostřednictvím virtuálních desktopů, u nichž se v současnosti zdůrazňuje především bezpečnost informací. Podle nedávného výzkumu společnosti Citrix chce až 92 procent společností už v roce 2013 používat virtuální desktopy. Patrný je vzrůstající zájem o virtuální aplikace a využívání osobního cloudu, který koncovým uživatelům umožňuje pracovat mobilněji. Jako nevyhnutelná se jeví i průběžná globální transformace tradičních datových center do podoby elastičtějších a nákladově příznivějších privátních cloudů.
Tablety hrají čím dál víc důležitější roli
Podle očekávání amerických expertů budou teprve v následujících letech vyvíjena uživatelská zařízení, jejichž vývoji se bude přizpůsobovat i vývoj virtualizace. Jednoduchým zhodnocením situace vidíme, že dnes je nejoblíbenějším a nejpoužívanějším zařízením laptop následovaný smartphonem. Podle některých analytiků se ale již během dvou let mohou stát primárním zařízením tablety. Ty ve větším počtu spatřily světlo světa teprve nedávno a z oblíbené pracovní pomůcky se stále častěji stává hlavní pracovní nástroj.
Podle společnosti Gartner mají již během tří let dosáhnout tablety až 50% prodeje přenosných počítačů. Jiný výzkum realizovaný společností Vanson Bourn v květnu 2011 předpokládá, že podíl tabletů v roli primárního zařízení vzroste během následujících dvou let z dnešních 8 % na téměř 23 %. Celá řada CIO věří, že bude čím dál více nutné ovládat široké spektrum tabletových platforem včetně Apple iOS, Androidu, BlackBerry a Windows. Předpokládá se ale, že by technologie pro virtualizaci desktopů měly umožnit podporu rostoucí různorodosti zařízení, a zajistit tak dostupnost desktopů a aplikací z datacenter.
Autor působí jako regional director Eastern Europe ve společnosti Citrix Systems.