Android ve verzi 4.0 s sebou totiž přináší osm vylepšení, která mohou jeho hodnotu v této oblasti výrazně zvýšit.
Šifrování koncového zařízení
Již předchozí verze Androidu se dokázala připojit k Microsoft Exchange Serveru, kde bylo možné přistupovat ke korporátním e-mailům, kalendáři, kontaktům apod. Nicméně to platilo pouze v případě, že tyto Exchange Servery neměly aktivovanou IT politiku založenou na šifrování přímo na koncovém zařízení.
Android Ice Cream Sandwich již tuto funkci zvládá, díky čemuž jsou korporátní data umístěná na koncových zařízeních uložena tak, aby z nich v případě ztráty nebo krádeže zařízení nebylo možné vyčíst žádnou podstatnou informaci.
Lepší převod hlasu
Převod hlasu do podoby textu se v Ice Cream Sandwich oproti předchozí verzi výrazně vylepšil a je i „chytřejší“. Text by se měl nyní objevovat na obrazovce takřka v reálném čase spolu s diktováním. Jednoduše kliknete na ikonku mikrofonu, která je součástí virtuální klávesnice Androidu 4.0, a můžete ihned začít diktovat vaše e-maily, SMS nebo poznámky. V používání češtiny budete samozřejmě limitováni, ale pro korporátní prostředí angličtina bohatě dostačuje.
Nové kopírování a vkládání
Funkce kopírovat/vložit, bez níž si již dnes nedokážeme představit skutečný operační systém, se ve verzi 4.0 dočkala vylepšení. Vybírání, kopírování a nahrazování obsahu se oproti předchozí verzi výrazně zjednodušuje. Uživatelé tak nyní mohou přesouvat celé bloky textu. Profesionální uživatelé, kteří posílají spousty e-mailů a dalších zpráv, toto zlepšení jistě ocení.
Vylepšený kalendář
Operační systém Android Ice Cream Sandwich obsahuje přepracovaný kalendář s celou řadou drobných zlepšení a nových funkcí, které lze úspěšně využít při plnění pracovních úkolů.
Face Unlock
Nová funkce Face Unlock, která se objevila v Androidu 4.0, umožňuje uživatelům odblokovat svá zařízení pohledem do kamery, jež následně přes speciální aplikaci určí, zda se přístroj pokouší aktivovat jeho majitel či někdo nepovolaný. Tento systém odblokování má své mouchy (zařízení lze odblokovat například pomocí fotografie), a i když Google přidal update (nutnost na mobil či tablet mrknout), stále má k absolutní bezpečnosti hodně daleko. Takovýto způsob odblokování operačního systému je spíše vhodný jako bezpečnostní doplněk než něco, na co by se dalo stoprocentně spolehnout.
Zakazování aplikací
Android Ice Cream Sandwich disponuje novou funkcí, která uživateli umožňuje zakázat prakticky jakoukoliv aplikaci, a to včetně otravného bloatwaru předinstalovaného operátorem. Tyto zbytečné aplikace, které na předchozích verzích systému často běžely na pozadí i v případě, že jste si to nepřáli, totiž obvykle mají zbytečně vysoké nároky na hardwarové zdroje zařízení a jeho baterii. Android 4.0 přidává schopnost zcela zablokovat chod určité aplikace, která se později rozjede pouze v případě, že si to budete opravdu přát.
Android Beam používá ke sdílení dat NFC
Ice Cream Sandwich zjednodušuje sdílení kontaktních informací, webových adres, map včetně tras, ale i videa a dalších médií. To vše díky svému novému prvku nazvanému Android Beam, jenž staví na technologii Near Field Communications (NFC). I toto zrychlené sdílení lze s úspěchem využít v prostředí byznysu. Stačí přiložit dvě zařízení s Androidem 4.0 a aktivovanou NFC k sobě, o ostatní se postará systém.
Screenshoty
Díky nové snímací funkci můžete bez zbytečných průtahů zaznamenat jakoukoliv obrazovku a uložit ji mezi výstupy z fotoaparátu. Například na modelu Samsung Galaxy Nexus zmáčknete souběžně tlačítka pro vypnutí a pro ztlumení zvuku, a screenshot aktuální obrazovky je hotový. Tato funkce je nativně dostupná také na tabletech s operačním systémem Android 3.0 Honeycomb.
Novou funkci mohou využít byznys uživatelé například pro sdílení snímků webových stránek. Snímky obrazovek mohou také pomoci IT administrátorům určit technický problém a jeho řešení pro uživatele, kteří v systému tápou.