Microsoft by ono zmatení mohl částečně rozptýlit lepším vysvětlením toho, jak proces kumulativních aktualizací funguje na koncových bodech, ať už jde o Windows 10 Pro nebo Windows 10 Enterprise. K tomu nejspíš dojde v tu chvíli, kdy bude verze 1909 oficiálně vydána.
Odloží Microsoft zpočátku nové funkce 1909? A pokud ano, umožní podnikům tento odklad ovládat nebo dokonce nové funkce zcela deaktivovat?
Verze Windows 10 1909 je testována jinak než předchozí feature upgrady: v prvních fázích testování Microsoft tenhle update poskytl účastníkům programu Insider, jenže s deaktivovanými novými funkcemi. Později tyto funkce nejprve aktivoval – není jich mnoho a nezabírají ani moc místa – jen někomu, později všem. (Mechanismus podle Microsoftu spočívá v malém „aktivačním balíčku“ [enablement package], staženého z Windows Update, který „zapíná funkce 19H2 [1909].“
Microsoft však nikdy neřekl, že bude verzi 1909 dodávat – ať už jako kumulativní aktualizaci pro 1903 nebo ve své větší formě pro upgrade z verzí před 1903 – stejným způsobem.
Argumenty pro vypnuté funkce ve výchozím nastavení jsou hojné.
Verze 1909 byla testována výrazně méně než předchozí upgrady – a také méně než chystané Windows 10 20H1, které by měly vyjít na jaře příštího roku a měly by nést numerické označení 2003, jestliže tedy Microsoft od takového označování neupustí – protože toto testování bylo časově omezeno (probíhalo teprve od 1. července) a probíhalo s omezeným počtem testujících (obvyklí testující patřící do „rychlého kruhu“ [Fast Ring] totiž přešli rovnou na 20H1/2003). Od Microsoftu by se slušelo, aby nové funkce v 1909 aktivoval ve fázích, což v současném formátu upgradu dělat může, a omezil tak případné škody způsobené předem netušenými problémy.