Absolventi IT často nenajdou lepší oblast zaměření než Linux, který je neustále uváděn jako oblast vyšších výdělků a lepších příležitostí, a to i v porovnání s ostatními oblastmi IT. V dnešní době je ohromná poptávka po znalostech Linuxu, takže kdo ho umí, je při svém vstupu na pracovní trh ve velmi dobré pozici.
Jak ale začít? Hovořili jsme s Jimem Zemlinem, výkonným ředitelem nadace Linux Foundation, a zeptali jsme se jej na rady. Zemlin nedávno hovořil na konferenci TEDx, a ve své přednášce se zaměřil na to, co si myslí, že se technologické odvětví naučilo od Linuxu a od jeho tvůrce Linuse Torvaldse. Má za to, že by jeho rady mohly pomoci také absolventům technicky zaměřených vysokých škol, kteří se chystají začít svou kariéru v Linuxu.
Tip 1: Příliš nesněte
„Ve své přednášce na TEDx hovořím o tom, jak Linus začal s Linuxem,“ vysvětluje Zemlin. „Neměl velké sny, pouze opravdovou touhu tvořit, učit se a sdílet. Nic jiného nepotřebujete. Podívejte se na Linusův výtvor dnes. Doslova nikoho nemohlo ani ve snu napadnout, že bude tak velký.“
Tip 2: Všeho se vzdejte
„Jde o to, že lidé vydělávají dost peněz na tom, když rozdávají software,“ říká Zemlin. „Společnosti si vedou hodně dobře, pokud jsou na Linuxu a v open-source byznysu. Pro absolventy mám ale trochu jiný návod na to, jak toto téma uchopit.“
Konkrétně „věnujte čas open-source projektu,“ doporučuje Zemlin. „Vzdejte se ho. Budujte svůj životopis a svou reputaci. Váš kód je vaším životopisem. Jestliže jej děláte dobře, není vůbec žádných pochyb o tom, že budete dobře zaplaceni.“
„Nevíte-li, jak začít, zvažte hledání učitele – vývojáře jádra Linuxu – případně školení v Linuxu přímo od zdroje,“ dodává.
Tip 3: Nemějte plán
„Touha tvořit, učit se a sdílet, o níž jsem mluvil v prvním tipu, bude mít za následek vytvoření komunit skládajících se z vás a vám rovných, které budou zaměřeny na důležitou práci, kterou kolektivně upřednostňujete,“ vysvětluje Zemlin. „Jestliže to upřednostňujete, upřednostňují to i ostatní, a zaregistrujete to velmi brzy.“
Tip 4: Ne vždy musíte být ti hodní
„Nikdo nemá rád pitomce, ale já tenhle tip myslím vážně,“ říká Zemlin. „Spolupráce je o nekompromisní debatě a schopnosti bránit své myšlenky. To vede k těm nejlepším myšlenkám, čehož jsem byl v komunitě Linuxu často svědkem. A, jak řekl zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, „nejlepší myšlenka a její realizace by měly vždy vyhrát. Nebojte se dokázat, že nejlepší myšlenka je ta vaše.“
Zdroj: IDG News Service
Čtěte také:
→ Windows XP už končí i ve vesmíru, na ISS je nahradí Linux
Na Mezinárodní vesmírné stanici ISS skončí dosluhující Windows XP. Kdo by čekal, že je nahradí „osmičky“, bude zklamán. Místo nich tam bude Debian 6, a to i z důvodů bezpečnosti a přizpůsobitelnosti.
→ Větší zájem o open source: lokální tým Red Hat posiluje
Od dubna 2014 zodpovídá za rozvoj trhu i partnerské sítě Red Hat v ČR/SR Iveta Babulenková.