;

12 způsobů, jak ochránit životně důležitá data (2.)

17. 8. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © vege - Fotolia.com
Jak zajistíte bezpečnost kriticky důležitých dat v případě havárie? Neexistuje univerzální recept, ale vaše firma může a měla by přijmout opatření na ochranu důležitých souborů a aplikací pro případ neočekávané události.

Pokračování z předchozího dílu.

7. Zajistěte také dostupnost důležitých aplikací

„Pokud chcete udržet firmu v chodu v případě havárie, která způsobí výpadek systémů, nestačí chránit data,“ poznamenává Justin Moore, generální ředitel společnosti Axcient, která poskytuje řešení pro zálohování a obnovu dat, zajištění nepřetržitosti provozu a obnovu po havárii. „Zajistěte, aby důležité aplikace mohly být virtualizovány v cloudu, aby vaši zaměstnanci mohli pokračovat v práci.“

8. Nezapomeňte na přenosné počítače

„Většina plánů na obnovu po havárii se zaměřuje na ochranu datových center,“ říká Peter Eicher, manažer produktového marketingu ve společnosti CommVault, která dodává software pro zálohování a obnovu dat, správu dat, deduplikaci, ochranu dat, archivování a soudní zajištění dat.

„Chránit data v datových centrech je pro firmu životně důležité, avšak podle společnosti Gartner existují téměř dvě třetiny všech dat mimo ně. Například přenosné počítače jsou mnohem méně odolné než datová centra a disková pole a navíc u nich může dojít ke ztrátě nebo krádeži,“ říká Eicher. Je proto důležité zahrnout přenosné počítače a podobná zařízení do plánu obnovy po havárii.

9. Řiďte se pravidlem 3 – 2 – 1

„Pokud chce společnost skutečně ochránit svá data před havárií, musí dodržovat pravidlo 3 – 2 – 1: tři kopie dat, uložené na dvou různých typech médií, přičemž jedno se nachází mimo její prostory,“ říká Doug Hazelman, viceprezident pro produktovou strategii ve společnosti Veeam, která poskytuje řešení pro ochranu dat

„Dodržováním pravidla 3 – 2 – 1 eliminuje IT všechna slabá místa,“ říká Hazelman. „Pokud se například organizace spolehne na zálohování časovými snímky v SAN (což je vynikající řešení pro časté zálohy), IT bude potřebovat najít způsob, jak je zálohovat v dalších kopiích, a alespoň jednu přesunout mimo vlastní prostory.“

10. Uchovávejte zálohy na bezpečném místě mimo vlastní prostory

„Jak daleko, záleží na rizicích, proti kterým se potřebujete zajistit,“ říká Camejo. „Pokud máte datové centrum v San Jose a zemětřesení vám vyřadí veškerou infrastrukturu, nijak vám nepomůže mít zálohy uložené v sousední Santa Claře. Zvažte rizika a podle nich plánujte.“

11. Ukládejte data v zabezpečeném cloudu

„V dnešní době je jedním z nejbezpečnějších způsobů uložení podnikových dat hostované cloudové prostředí,“ říká Heinan Landa, generální ředitel společnosti Optimal Networks, která poskytuje IT služby, podporu a poradenství. „Umístíte svoji síť do hostovaného cloudového prostředí a využíváte ji na vyžádání. Břemeno odpovědnosti za zabezpečení, aktualizace, rezervní kapacitu a zajištění nepřetržitosti provozu spočívá na bedrech vašeho poskytovatele.“

„Poskytovatelé cloudových úložišť nyní nabízejí bezpečné služby s vysokou mírou dostupnosti spolu s vyspělými branami pro připojení do těchto cloudů,“ dodává Rob Whiteley, viceprezident pro produktový marketing ve společnosti Riverbed Technology, která poskytuje výpočetní platformu nezávislou na lokalitě.

„Firmy mohou zlepšit svoji připravenost na nečekané události využitím více poskytovatelů cloudových úložišť, mezi něž rozloží riziko a získají rezervní kapacity,“ říká Whiteley. „Cloudové úložiště snižuje náklady na zálohování, zvyšuje výkonnost a podstatně snižuje čas potřebný na obnovu, protože nevyužívá zastaralé pásky a jejich ukládání mimo prostory firmy.“

12. Testujte obnovitelnost – znovu a znovu

„Obnovitelnost dat je naprosto zásadní,“ říká Jarrett Potts, ředitel strategického marketingu ve společnosti STORserver, která poskytuje řešení pro zálohování dat. „Žádná záloha na světě vás nezachrání, pokud nedokážete data získat zpět. Takže testujte a znovu testujte,“ říká. „A když jste hotovi, testujte znovu. Obnovujte data náhodně každý týden. Testujte obnovu po havárii a dělejte audity dat. Neustále musíte být schopni data obnovit.“

ICTS24

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ 12 způsobů, jak ochránit životně důležitá data (1.)
Jak zajistíte bezpečnost kriticky důležitých dat v případě havárie? Neexistuje univerzální recept, ale vaše firma může a měla by přijmout opatření na ochranu důležitých souborů a aplikací pro případ neočekávané události.
→ Bezpečnostní rizika: Co radí CIO?
Bezpečnost firemního IT je ošemetná záležitost. Příliš přísná bezpečnostní politika, nebo naopak velmi uvolněná, může firmu zničit. Klíčem je nalézt správnou rovnováhu.