Společnost Sophos zveřejnila aktuální přehled zemí nejvíce zasažených nevyžádanou poštou ve druhé čtvrtině roku 2013. Žebříček s výmluvným názvem „Dirty Dozen" („Tucet špinavců") vedou Spojené státy, na druhé místo se překvapivě dostalo Bělorusko a do TOP 12 zemí nejvíce ohrožených spamováními přibyly i tři nové státy – Ukrajina, Kazachstán a Argentina. Žebříček Dirty Dozen naopak opustily Francie, Peru a Jižní Korea.
Ačkoli Dirty Dozen naznačuje rozsah, v jakém jsou počítače v jednotlivých zemích používány pro doručování spamu, neurčuje už, odkud jsou spamy rozesílány. Je to proto, že většina spamů je posílána v dnešní době nepřímo, speciálně pokud jsou zjevně odesílány s úmyslem škodit. Patří mezi ně následující:
- Phishingové e-maily: Snaží se nalákat na vstup na falešné stránky, kde zadáváte heslo, stejně jako například u e-bankingu nebo vstupu na webmailový účet.
- Malwarové odkazy: Nabádají kliknout na linky, které vás automaticky přesměrují tak, aby se prohlížeč dostal na stránky napadnutelné hackery.
- Dodávky malwaru: Používají falešné záminky, například falešné faktury, aby vás donutily otevřít zavirovanou přílohu.
- Zloděj identity: Vyzve vás ke sdělení osobních údajů, například pod příslibem práce z domova.
- Investiční podvody: Investiční plány zveřejňované na internetu jsou stěží regulovatelné a co hůře, jedná se vždy o podvod.
- Poplatek za podvod: Slibují bohatství či lásku, ale musíte nejdříve zaplatit poplatek předem.
„Nezapomínejme, že Dirty Dozen nám nesdělí, odkud spamy pocházejí,” upozorňuje Paul Ducklin, bezpečnostní specialista ze společnosti Sophos. „Ukazuje nám, jak se přenáší od podvodníků k potenciálním obětem.”