Hlavní navigace

Wikipedie dnes nefunguje, protestuje proti cenzuře internetu

18. 1. 2012

Sdílet

Na celých 24 hodin se komunita autorů rozhodla celosvětově vypnout  Wikipedii v anglickém jazyce. Tento krok je   výsledkem   diskuse   1800   přispěvatelů,  z   nichž   většina   podpořila   protest   proti kontroverzním návrhům dvou amerických zákonů o regulaci Internetu. Tzv. Stop Online Piracy Act (SOPA) a PROTECT IP Act (PIPA) jsou oficiálně zaměřené na boj s online pirátstvím, ale regulační prostředky, které zavádějí, mohou vést k cenzuře Internetu.

Po bok autorů Wikipedie se v protestu postavila i nadace Wikimedia Foundation, která největší světovou encyklopedii provozuje. Výkonná ředitelka nadace Sue Gardnerová k tomu ve veřejném dopise dodává: „Po celém světě vidíme přípravu zákonů zaměřených na boj s online pirátstvím a na jinou regulaci internetu, které  poškozují online svobody. Naše obavy sahají dále než jen k SOPA a PIPA: ty jsou jen částí problému. Chceme, aby  internet zůstal svobodný a otevřený, všude, pro všechny.“

Spoluzakladatel Wikipedie Jimbo Wales prohlásil: „Wikipedisté z celého světa dali jasně najevo, že nesouhlasí  s touto zničující legislativou. Nemůžeme prostě ignorovat fakt, že SOPA a PIPA ohrožují svobodu slova, a to jak ve  Spojených státech, tak i v zahraničí.“

Česká Wikipedie se připojuje informační kampaní. Občanské sdružení Wikimedia Česká republika, které propaguje a podporuje Wikipedii v Česku, podpořilo protest oficiálním prohlášením, ve kterému vyjadřuje „znepokojení nad možností cenzurovat Internet ze strany institucí USA a vyjadřuje solidaritu se všemi, kteří vystupují  proti schválení zákona Stop Online Piracy Act americkým kongresem.“ Navržené americké zákony mohou podle sdružení negativně ovlivnit rozvoj Wikipedie a mohou se stát vzorem pro podobné snahy v jiných zemích.

Předseda sdružení Michal Reiter k tomu dodal: „Internet dnes na 24 hodin přichází o Wikipedii. Ale stojí za to  bojovat proti takovým snahám, nebo by se mohlo stát, že někteří čtenáři někde na druhém konci světa ztratí  Wikipedii natrvalo. A raději nedomýšlet, kdyby jednou kvůli rozhodnutí soudu na základě podobného zákona musela  vypnout všechny servery nadace Wikimedia, což by dopadlo na celý svět.“

Zákon Stop Online Piracy Act (SOPA) má vést k omezení internetového pirátství ve Spojených státech. Jak doložil právník nadace Wikimedia  Foundation Geoff Brigham, jeho důsledky  ale budou patrné i mimo Spojené státy – a to možná ještě intenzivněji. Přestože jsou všechny regulační prvky proti webům, které někdo označí za pachatele nelegálního šíření autorských děl, podmíněné soudním rozhodnutím, může tato praxe být likvidační pro menší a chudší provozovatele a pro provozovatele ze zahraničí, kteří nebudou mít prostředky na soudní řízení v USA, upozornil Brigham.

Členka správní rady nadace Wikimedia Foundation Kat Walshová právě v tom vidí nebezpečí pro svobodu vyjadřování: „Tam, kde můžete promluvit, jen když máte dostatečné zdroje na překonávání právních překážek nebo  když   vaše   názory   nejdříve   musí   někdo   s   takovými   prostředky   schválit,  tam   bude   stále   stejný   úzký   výběr   už  populárních názorů tím jediným, k čemu má kdokoli přístup.“

Wikipedie je encyklopedie tvořená z hlediska autorského práva jako svobodné dílo, které autoři uvolňují pod   svobodnou   licencí   Creative   Commons.  Komunita   projektu   dohlíží   na   to,  aby   byly   všechny   články tvořené jako původní díla nebo převzaté s příslušným svolením autora. Pokud je na Wikipedii ukradené dílo objeveno, komunita ho urychleně odstraní.

V nedávné minulosti k podobnému kroku z podobných pohnutek přistoupila italská Wikipedie. Její komunita takto protestovala proti návrhu mediálního zákona, který mj. i pro weby typu Wikipedie vynucoval právo na okamžitou neredigovanou odpověď. Italský parlament ho nakonec neschválil.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality