Vyplývá to z memoranda o spolupráci, které tento týden slavnostně podepsal generální ředitel IBM Česká republika Vladek Šlezingr a děkan fakulty docent Luboš Marek. Studenti se v rámci prvního centra pro Smarter Commerce neboli „chytřejší obchodování“ v ČR budou moci podílet na reálných obchodních a vědecko-výzkumných projektech již během studia a nasbírat tak zkušenosti.
Nové kompetenční centrum se bude zaměřovat na tři tematické oblasti spadající pod koncept chytřejšího obchodování. První z oblastí je řízení kvality systému a rozpoznávání jeho kritických míst. Jde o komplexní přístup k testování jeho funkčnosti, výkonnosti a automatizaci. Druhá oblast je věnována využití business intelligence a analytických nástrojů. Data je potřeba přeměnit na informace, informace dát do kontextu a získat vhled do dané problematiky, a to v prostředí exponenciálního nárůstu objemu dat. Třetí oblastí zájmu jsou pak nástroje pro spolupráci umožňující efektivnější komunikaci a výměnu informací mezi zákazníky, partnery i zaměstnanci s cílem zvyšování produktivity, inovování a snižování nákladů.
VŠE se inspirovala podobnými kompetenčními centry zaměřenými na Smarter Commerce, které již úspěšně fungují ve světě. Jedno z nich je například na ruské Plechanovově ekonomické univerzitě v Moskvě, kde se studenti a profesoři zabývají výzkumem Business Intelligence. V České republice dnes již takto funguje například kompetenční centrum IBM na FEL ČVUT se zaměřením na oblast procesního řízení. Společnost IBM plánuje v příštích letech zavádění kompetenčních center také na dalších univerzitách v ČR.