Evropskou konferenci VMworld zahájil nový CEO společnosti Pat Gelsinger stejnými slovy jako její „premiéru“, která se odehrála o zhruba šest týdnů dříve v Las Vegas. Změna – tedy zásadní zjednodušení a pro některé zákazníky i zlevnění licenčního modelu – přišla po roce. Bylo to totiž v červenci 2011, kdy VMware představil nový licenční model, kombinující počet fyzických procesorů a velikosti vRAM na virtálních strojích způsobem, který zákazníci záhy překřtili na „virtualizační daň“.
Pat Gelsinger tak svůj nástup na pozici CEO VMwaru zahájil krokem, který klienty bezpochyby potěšil. Za příliš komplikovaný licenční model se při svém odchodu (či přesněji řečeno povýšení) do „mateřské“ společnosti EMC omluvil též dosavadní CEO Paul Maritz.
Změna licenčního modelu nebyla pochopitelně jedinou novinkou letošního VMworldu – a je potěšující, že řadu zajímavých připravovaných projektů si VMware „schoval“ a představil je až na počátku října v Barceloně. Evropská konference si díky tomu i v relativně těsném závěsu za americkou „premiérou“ zachovává význam a váhu.
Software jako hlavní síla datového centra
Vize, již zanechal Maritz se svým týmem a kterou nyní přebírá Gelsinger, je jasná: datové centrum, které řídí a definuje software, se všemi funkcemi (servery, úložišti, sítěmi…) virtualizovanými, automaticky řízenými a spravovanými a dodávanými formou služby. Tak vypadá současnost a především budoucnost sady vCloud. Zatímco dříve bylo hlavním smyslem virtualizace urychlit spouštění serverů na fyzické infrastruktuře, jde nyní především o to, maximálně urychlit a automatizovat spouštění nových aplikací, úloh a služeb v „ostrém“ provozu.
Výrazně vylepšeny byly nástroje na správu a dohled v rámci vCenter Operations, kde jsou nyní v nápovědě a best practices vysvětlovány významy jednotlivých metrik a jejich využití, možnost sledování běhu aplikací (je tak možné odhalit, zda je problém na úrovni aplikace nebo VM) či nové „palubní desky“ umožňující současný monitoring více cloudů na různých lokalitách. To mimo jiné znamená, že stejná sada nástrojů je určena pro privátní i veřejné cloudy, což usnadňuje hybridní provoz.
Svůj vlastní pohled na infrastrukturu získávají i IT ředitelé. Jim je určen IT VM Suite s dashboardy umožňujícími porovnávat vlastní IT s průměry pro dané odvětví nebo srovnávat nabídky konkurenčních poskytovatelů cloudových služeb.
Kromě správy hardwarové a softwarové infrastruktury včetně jejího životního cyklu je další oblastí, v níž může automatizace zásadně pomoci, rychlá tvorba aplikací. Nová verze vFabric application director nabízí například tvorbu aplikací z předloh či modelových plánů v grafickém rozhraní přetažením a „poskládáním“ potřebných modulů. VMware navíc spouští Application Management Marketplace, aplikační obchod, kde budou aplikace či moduly VMwaru, zákazníka (vytvořené jeho zaměstnanci) a třetích stran.
Budoucnost po PC
Na projekty Horizon a další koncepty představené před rokem v Kodani navázal letošní VMworld v Barceloně. Mezi hlavní témata patřily novinky v projektu Horizon, který se nově dostává na iOS zařízení, kde ale není virtualizován celý OS (pro Apple patrně nepřijatelná varianta), ale jednotlivé „enterprise“ aplikace s vyšší úrovní zabezpečení. Dalším výrazným mezníkem bude Horizon Suite, integrovaná platforma pro podporu a správu mobility, jejíž betaverze bude k dispozici na konci roku. V oblasti virtualizace desktopů je pochopitelně zásadní novinkou akvizice z jara letošního roku: Mirage, díky které se VMware stává významným konkurentem Citrixu.