;

V důsledku softwarového pirátsví ročně nevznikne 2,5 milionu pracovních míst

29. 4. 2011

Sdílet

Na rizika spojená se slabou ochranou duševního vlastnictví upozorňuje například Mezinárodní obchodní komora (ICC). Ta ve své studii vyčíslila negativní ekonomické a sociální dopady pirátství a plagiátorství na 1,7 bilionu amerických dolarů do roku 2015 a 2,5 milionu pracovních míst ohrožených každý rok. Protipirátská organizace BSA naopak spočítala, že snížení celosvětové míry pirátství o 10 procentních bodů by během čtyř let vytvořilo nové obchodní příležitosti v objemu 142 miliard amerických dolarů a vytvořilo téměř 500 tisíc nových pracovních míst.

„Přísnější pravidla ochrany duševního vlastnictví mohou nejen posílit ekonomiku a lépe chránit zdravé konkurenční prostředí, ale i přispět ke snížení míry softwarového pirátství a aktivit padělatelů. Ty dnes nejen zbytečně odčerpávají peníze daňových poplatníků ze státního rozpočtu, ale rovněž ohrožují seriózní podniky a vystavují běžné uživatele riziku nákupu padělaného software,“ vysvětluje Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft Česká republika.

Ekonomické přínosy však nejsou jediným motivem pro větší ochranu duševního vlastnictví. Podle průzkumu Microsoftu z roku 2010, který proběhl mezi 38 tisíci respondenty z 20 zemí, požadují od odvětví a vlád větší ochranu také tři čtvrtiny uživatelů, kteří se obávají rizik spojených s pirátským softwarem, ať už jde o krádeže identity nebo virové nákazy.

Našli jste v článku chybu?