Společnost Saab, která se zabývá vývojem a dodávkami obranných a bezpečnostních technologií a systémů, završila k 1. 5. 2011 akvizici slavkovské společnosti E-COM specializované na virtuální simulátory. Saab chce ve Slavkově u Brna zřídit jedno z klíčových vývojových a výzkumných center své společnosti. Nová slavkovská pobočka Saabu bude zaměřena na vývoj a výrobu virtuálních simulátorů, tedy na systémy připomínající sofistikovanou počítačovou hru, kde si lze za podmínek blízkých realitě vyzkoušet například jízdu v tatře, obsluhu zbraňových systémů, skok padákem nebo střelbu z libovolné ruční zbraně.
Ve Slavkově půjde konkrétně například o letecké a zbraňové simulátory či o simulátor řízení letového provozu. Poptávka po virtuálních simulátorech roste v posledních letech o desítky procent, tyto simulátory totiž pomáhají významně šetřit náklady na armádní výcvik. Hlavním důvodem investice Saabu do tohoto perspektivního trhu bylo, že virtuální simulátory vhodně doplní stávající portfolio výcvikových systémů společnosti.
Saab plánuje do slavkovského centra dále investovat. Bude zde jednak pokračovat v projektech, na kterých již pracovala společnost E-COM, a jednak přinese projekty nové včetně svého mezinárodního know-how. Do první skupiny již rozběhlých projektů patří například účast na vývoji simulátoru pro stíhací letouny Gripen. Dále pak třeba jiné letecké simulátory, simulátor skoku padákem, simulátor ručních zbraní či simulátor/konzole řízení letového provozu.
Co se týče nových projektů, Saab ve Slavkově rozšíří vývoj virtuálních simulátorů pro všechny své divize po celém světě. Nové kapacity společnost využije i pro další výzkum a vývoj, například v oblasti aktivní a pasivní ochrany či civilní bezpečnosti. Ve Slavkově tak kromě zařízení pro vojenské využití a výcvik budou časem vznikat například i simulátory dopravních či záchranných systémů pro civilní sféru. Příkladem mohou být třeba simulátory vrtacích souprav pro těžbu ropy, těžbu uhlí a podobně. Na zadáních budou pracovat smíšené české a švédské týmy, které budou ve spojení pomocí prostředků elektronické komunikace.
Zároveň Saab zvažuje i další akvizice na českém trhu. V ČR rovněž vzniká regionální centrála, která bude řídit obchodní aktivity společnosti i v Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Bulharsku a Rumunsku. Snahou Saabu je nevyvážet pouze know-how z Česka do zahraničí, ale zároveň i ve významné míře dovážet své mezinárodní know-how do ČR. I proto by se Saab chtěl podílet například na modernizaci armádního tréninkového centra ve Vyškově. Saab plánuje jako švédská firma také zprostředkovávat kontakty Vysokého učení technického se švédskými univerzitami.