;

Uživatelé sociálních sítí by měli být na pozoru před zloději

16. 4. 2010

Sdílet

Pokud uživatelé sociálních sítí nedodržují základní pravidla bezpečnosti, zvyšují tím riziko, že jejich domácnost navštíví zloděj. Jedna z nejvýznamnějších mezinárodních pojišťovacích skupin RSA, mateřská společnost Direct Pojišťovny, vydala několik doporučení, jak se vyhnout rizikům spojeným s užíváním sociálních sítí.

„Sociální sítě, v rámci nichž s nadšením sdílíme informace o svém soukromí, jsou pro zloděje ideálním zdrojem informací,“ říká Ondřej Vích, internet manažer Direct Pojišťovny. „Se zvyšující se oblibou sociálních médií roste i potřeba varovat jejich uživatele před riziky, která jsou s jejich používáním spojená,“ dodává Ondřej Vích.

Dle RSA je například potřeba zvážit, zda chcete na Twitteru přidávat ke svým příspěvkům také informace o lokalitě, kde se právě nacházíte. „Z takové informace je poměrně jednoduché zjistit vaše každodenní návyky, a tedy si ideálně naplánovat, kdy vám vykrást byt,“ říká Ondřej Vích.

S tím souvisí i další rada nezveřejňovat přesný termín, kdy odjíždíte na dovolenou.
„Je potřeba zvážit, na jaké sociální síti informace o svých plánech zveřejňujete. Zatímco Facebook je spíše určen přátelům, na Twitteru vaše příspěvky mohou ve finále číst lidé, které příliš dobře neznáte,“ říká Ondřej Vích.

Skupina RSA radí uživatelům sociálních sítí, aby si nastavili maximální možnou ochranu soukromí. Informace, které zveřejníte, pak nebude tak jednoduché nalézt prostřednictvím vyhledávačů. V neposlední řadě je potřeba být opatrný při zveřejňování informací o tom, že jste si něco drahého koupili. Odborníci také radí neposílat videa na YouTube nebo fotky na Flickr, na kterých je vidět vnitřek vašeho domu, bez nastavení maximálního zabezpečení.

 

Devět rad pojišťovací skupiny RSA pro uživatele sociálních sítí:

  1. Zvažte vypnutí zeměpisného lokátoru na Twitteru. Jinak všem poskytujete stálou informaci o tom, kde se v jakoukoli dobu nacházíte (to by mohlo někomu umožnit zjistit vaše denní návyky).
  2. Nezveřejňujte na sociálních sítích přesný termín vaší dovolené.
  3. Nastavte si na sociálních sítích maximální možnou ochranu soukromí, aby nebylo jednoduché nalézt informace, které zveřejníte, prostřednictvím vyhledávače.
  4. Pokud zveřejňujete své plány, rozmyslete si, na jaké síti to uděláte. V rámci Faceboooku jsou adresáty vaši přátelé, zatímco na Twitteru můžete sdělovat citlivá data i lidem, které vůbec neznáte.
  5. Pokud používáte aplikaci FourSquare nebo podobné nástroje nabízející funkci přesné geografické lokace, pak sdílejte informace pouze s lidmi, které opravdu znáte, a kterým důvěřujete.
  6. Ujistěte se, že vaše děti nesdělují cizím lidem na síti, kde bydlí či kam se chystáte.
  7. Buďte opatrní při zveřejňování informací o tom, že jste si koupili něco drahého.
  8. Pokud se chystáte uspořádat večírek, nezveřejňujte detaily online, jinak vás překvapí mnoho nezvaných hostů.
  9. Neposílejte videa na YouTube nebo fotky na Flickr, na kterých je vidět vnitřek vašeho domu, bez nastavení maximálního zabezpečení.
Našli jste v článku chybu?