Dříve byla platforma Apple považována za bezpečnou, ale to již je minulostí. Podle varování společnosti Eset by si měli uživatelé nakousnutého jablka dávat stejný pozor, jako uživatelé ostatních systémů. Experti z laboratoří společnosti sledují malware, který krade z počítačů svých obětí přístupové údaje. V současné verzi je ukrytý v pirátských verzích některých populárních aplikací.
Nejnovějším malwarem pro Mac je trojan s názvem OSX/CoinThief, který do internetového prohlížeče instaluje doplněk, umožňující sledovat přihlašování uživatele k jeho bitcoinovým účtům a odesílat zjištěné přístupové údaje. Postiženými aplikacemi jsou aktuálně BBEdit (textový editor), Pixelmator (grafický program), Angry Birds (hra) a Delicious Library (aplikace pro katalogizaci médií).
„Stahovat nelegální software znamená nejen okrádat vývojáře aplikací, ale také vystavovat se riziku nákazy počítače – se všemi dopady, včetně možných finančních ztrát. Platí to pro uživatele všech platforem, Mac nevyjímaje,“ upozorňuje bezpečnostní expert Graham Cluley.
Důvěru v mekovskou platformu podrývá i pštrosí politika Applu. Nedávno se totiž projevil problém se zabezpečenou komunikací přes protokols https, Apple na něj sice vydal v opravu, ale v tischosti, aniž by varoval své uživatele.
Čtěte také:
→ Bankovní trojan krade bitcoiny a znovu ve velkém útočí v ČR
Centrální výzkumná laboratoř antivirové společnosti Eset zjistila nové šíření nebezpečného bankovního trojanu Hesperbot. Experti upozorňují na to, že stejně jako v předešlých případech, i tentokrát hrozba využila nebývale působivou kampaň založenou na důvěryhodných organizacích, čímž své oběti nutila ke spuštění malwaru.
→ Kyberzločin není vybíravý, útočí i na malé ryby
Nespoléhejte na to, že vaše firma je až příliš bezvýznamná a že se nedostane do spárů kyberzločinu. Kriminální živly jdou cestou nejmenšího odporu a malé podniky jsou cílem, který se jim bohužel často neumí účinně bránit.