;

"Únik" dat z Facebooku: Co na to McAfee a Symantec?

2. 8. 2010

Sdílet

Co na to McAfee?
Facebook je pro kybernetické podvodníky obíleným cílem, protože s jeho pomocí mohou shromažďovat osobní informace a identity. Je to velmi používaná platforma, kde mnoho lidí  umožňuje přístup ke všem svým datům a vzhledem k propojení s přáteli ohrožuje v konečném důsledku i jejich data.


Existuje mnoho způsobů, jak přimět uživatele Facebooku k vyzrazení osobních informací. Použít lze viry či trojské koně, např. Koobface (přesmyčka slova Facebook), ale také skupiny Facebooku přímo vytvořené podvodníky za účelem získaní citlivých údajů důvěřivých uživatelů. Provozovatelé Facebooku sice již udělali pro zabezpečení svých uživatelů řadu věcí (např. oznamování o přihlášení), nicméně samozřejmě nemohou garantovat 100% bezpečnost.


Jedním z doporučení je (byť se může zdát, že už je pozdě) konstatování, že uživatelé jsou sami zodpovědní za svá osobní data. Měli by být opatrní, pokud je někam umisťují, a přemýšlet o tom, která data opravdu chtějí na Facebooku sdílet, jaká data chtějí zveřejnit a co se může stát v případě jejich narušení.

Jak reagoval Symantec?
"V tomto případě se nejedná o klasický útok na sociální síť. Jde jen o shromáždění volně dostupných údajů a informací. Ron Bowles udělal, co může udělat každý uživatel Internetu bez toho, aniž by použil jakékoliv "hackerské" prostředky. Pouze celý proces zautomatizoval. Uživatelé sociálních sítí si mnohdy vůbec neuvědomují, že informace, které na Internet vkládají, může vidět vpodstatě kdokoli. Facebook má poměrně pokročilé možnosti nastavování a lze určit, co je zcela veřejné nebo co je jen pro vlastní přátele či vybranou skupinu. Každou informaci, kterou o sobě uživatele zveřejní, může někdo zneužít. Může jít o zdánlivě banální informace nebo běžné fotografie, nicméně i to se může hodit, aby si útočník vytvořil ucelenější obraz. Každý cílený útok totiž začíná "poznáváním" oběti. Sociální sítě tak mohou být snadným zdrojem informací o oběti. Nazapomínejme, že nemusíme být cílem utočníka přímo my, ale v konečném důsledku můžeme být jen prostředkem k útoku na někoho z našich přátel. Pokud uživatel chrání své soukromí a svůj počítač, zároveň tak chrání i své přátele. Při používání Facebooku je potřeba projít všechna bezpečnostní nastavení a zkontrolovat je. Veškeré informace (včetně fotografií) sdílejte jen se svými přáteli. Je potřeba vždy zvážit, zda-li někoho přidáte mezi své přátele nebo komu sdělujete "What's on your mind". Vždy je ale nutné počítat s tím, že vše, co na sociální síti zveřejníte, si potenciálně přečte každý, i když máte vše nastaveno velmi bezpečně," říká Martin Meduna, bezpečnostní konzultant společnosti Symantec.

Našli jste v článku chybu?