V oblasti výpočetního mraku (cloud computing) patří mezi nejvýznamější novinky „Agile Analytics Cloud“ - sada produktů a služeb určených pro rychlé vytváření virtualizovaných datových úložišť v interních podnikových „mracích“ (tento vznešený výraz obvykle nepředstavuje nic jiného než virtualizované datové centrum – tedy virtuální stroje a úložiště. Řešení sestává z nástroje Elastic Mart Builder, který je k dispozic zdarma a software Teradata workload manager – cílem je nabídnout podnikům možnost rychle vytvářet datová "tržiště" (data marts) a analyzovat sbírané informace a zároveň mít pod kontorlou nárůst objemu dat i počtu datových tržišť (pozn.: rozdíl mezi datovým skladem a tržištěm spočívá obvykle v tom že sklady jsou vytvářeny pro ukládání či agregaci a následnou analýzu již existujících dat, zatímco tržiště jsou vytvářena více ad-hoc pro aktuální potřeby uživatelů).
V oblasti veřejných cloudů je hlavní novinkou Teradata Express, určený pro Amazon EC2 a S3 a Vmware player. Součástí Teradata Express je i bezplatná verze databáze Teradata (omezena je funkčnost a maximální velikost je 1TB). Jak ale Teradata zdůrazňuje, řešení pro veřejný „mrak“ (tedy Amazon EC2) je určeno výhradně pro vývoj a testovaní a nikoliv pro ostrý provoz. Naopak řešenní pro interní cloudy spolupracující s Vmware by podle zástupců Teradata mělo být nasazováno i do ostrého provozu.
Zeptali jsme se M. Koehlera, CEO Teradata, kdy předpokládá, že bude technologie dostatečně vyspělá a zákazníci adekvátně „otrkaní“ na to, aby bylo možné do veřejných cloudů umístit i „ostrý provoz“. Podle Koehlera se ostré nasazení „nekritických“ stane obvyklým během zhruba dvou let. U kritických databází a aplikací (kam patří většina „ostrých“ instalací Teradata) to podle jeho názoru bude až za 5 či dokonce 8 let (kompletní minirozhovor s M. Koehlerem a H. Wimmerem naleznete v tištěném CIO 12).
I když není současné řešení pro Amazon EC2 určeno pro ostrý provoz, pro testovací účely a tvorbu modelových či prototypových databází je naprosto ideální – jediné za co musí zákazník platit je výpočetní kapacita a úložiště Amazonu, což jsou z hlediska vývoje částky více než přijatelné. Na druhou stranu (a přiznávají to i představitelé Teradata), je to mimo jiné i cenový model EC2 a zejména S3, který do jisté míry brání ostrému nasazování databázových řešení jako je Teradata do veřejného mraku. Poplatky za využitý prostor jsou zde nízké a na první pohled nízké jsou i poplatky za přenosovou kapacitu do a ven z úložiště, při intenzivní práci s databází ale mohou výrazně narůst poplatky za transakce a příkazy.
Právě zátěž úložiště při vyhledávání informací je totiž v současné době výrazně větší problém, než kapacita samotná. Technologie pevných disků se v posledních dvaceti letech bohužel vyvíjela výrazně pomaleji, než ostatní oblasti – na obzoru je ale velká změna v podobě SSD disků pro podniková řešení. Mezi první vlaštovky v této oblasti patří i představené úložiště Teradata Extreme Performance Appliance 4555, které využívá SSD čipů Intel a nabízí kapacitu v rozsahu 7 až 200 terabajtů. SSD úložiště jsou prozatím výrazně dražší (ceny SSD čipů ale průběžně klesají), podle Teradata se ale výrazně vyšší výkon může v reálném provozu promítnout do až desetinásobně rychlejšího běhu celého databázového systému. Podobné řešení představil pod označením Exadata 2 na konferenci v San Franciscu také Oracle.