;

Spolupráce FEL ČVUT a Sun pomáhá vývojářům i nevidomým

17. 3. 2008

Sdílet

Společnost Sun Microsystems založila open source projekt NetBeans již před necelými osmi lety a od té doby může vsázet na aktivní komunitu vývojářů i uživatelů, včetně těch z Česka. Právě na Katedře počítačů FEL ČVUT totiž vznikl unikátní nástroj, který umožňuje vyvíjet dobře přístupné uživatelské rozhraní i programátorům bez speciálních znalostí specifik softwarových aplikací pro hendikepované. Jedná se o první nástroj svého druhu, který je navíc volně dostupný Java vývojářům formou modulu pro vývojové prostředí NetBeans.

Dlouhodobá spolupráce společnosti Sun Microsystems a FEL ČVUT v Praze přináší řadu hmatatelných výsledků. Již v roce 2004 byla v Praze zřízena první středoevropská laboratoř na výzkum použitelnosti softwaru (Usability Lab, usability.felk.cvut.cz), která i v současné době slouží k výuce studentů a při spolupráci s partnery z průmyslové oblasti. Dalším příkladem je organizace Czech SIGCHI (www.sigchi.cz), která sdružuje odborníky z oboru interakce člověka s počítačem, či spolupráce na projektech World Usability Day a Java User Group v České republice.

Uživatelské rozhraní přístupné všem

Na počátku tohoto open source projektu stálo zadání zjednodušit vývoj aplikací v Javě tak, aby byly snadno ovladatelné i pro hendikepované (například nevidomé) uživatele. Od počátku byla respektována platná americká právní norma (tzv. Section 508) řešící požadavky přístupnosti v této oblasti. Samotný modul automaticky kontroluje aktuální stav vytvářeného uživatelského rozhranní z pohledu přístupnosti (accessibility) a vypisuje seznam potenciálních problémů, které řadí dle priorit. Automaticky také navrhuje, jak je opravit.

Vydání první veřejně dostupné verze modulu „a11y“ pro podporu vývoje přístupných uživatelských rozhraní aplikací předcházel dvousemestrový projekt na Katedře počítačů FEL ČVUT. K vývoji bylo využito open source technologií NetBeans, Java a Swing. Nyní si toto rozšíření vývojového prostředí NetBeans může zdarma stáhnout a při své práci využít kterýkoli Java programátor. Navíc je k dispozici i zdrojový kód. Vývoj samozřejmě bude nadále pokračovat s cílem dalšího zdokonalení modulu. Aktuální verze je ke stažení on-line na adrese a11y.netbeans.org.

„Spolupráce se Sun Microsystems nám zajišťuje přístup k nejnovějším technologiím a know-how. Tuto skutečnost vysoce oceňují nejen výzkumníci Katedry počítačů FEL ČVUT, ale především její studenti. Projekt unikátního modulu pro NetBeans poskytl studentům možnost pracovat v prostředí velké mezinárodní firmy, kde se stali členy vývojového týmu. V posledních letech se různých forem spolupráce mezi naší katedrou a Sunem přímo zúčastnilo již více než sto studentů, v rámci tohoto konkrétního projektu jich pracovalo šest,“ říká Zdeněk Mikovec, zástupce Katedry počítačů FEL ČVUT v Praze.

„Z průběhu projektu a jeho výsledku máme opravdu radost. Byl vytvořen unikátní modul pro vývojové prostředí NetBeans, který zjednoduší práci mnoha programátorům a zároveň pomůže zpřístupnit řadu nových aplikací hendikepovaným spoluobčanům,“ dodal Jiří Mžourek, senior manažer zodpovědný za oblast návrhu uživatelských rozhranní společnosti Sun Microsystems.

Spolupráce mezi pražským vývojovým centrem Sunu a FEL ČVUT má i nadále otevřenou budoucnost hlavně díky využití vzájemných zkušenosti v oblasti přístupnosti (accessibility), použitelnost (usability) i Java aplikací. Studenti se učí Javu a NetBeans a zároveň mají díky podpoře Sunu možnost zkoumat problematiku na často unikátních zadáních a dostávat se tak k vědomostem, které by jinde jen těžko získávali.

O projektu NetBeans

Open source projekt vývojového prostředí NetBeans IDE, dostupný již v šesté hlavní verzi, disponuje velmi rozsáhlou uživatelskou základnou, rostoucí komunitou vývojářů i partnerů po celém světě. Aktuální verze 6.1, obsahující řadu nových funkcí a vylepšení, je plně funkční na platformách Windows, Linux, Mac OS X i Solaris. Firma Sun Microsystems založila projekt NetBeans v červnu 2000 a je zároveň i jeho hlavním sponzorem. Více informací a aktuální verze ke stažení: www.netbeans.org.

O Katedře počítačů FEL ČVUT

Katedra počítačů na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze byla založena v roce 1964 a byla první katedrou orientovanou speciálně na výuku počítačové problematiky v někdejším Československu. Katedra nabízí tři úrovně studijních programů obsahově zaměřených na hardwarové i softwarové aspekty výpočetní techniky a informatiky: bakalářské, magisterské a doktorandského studium oboru Výpočetní technika. Kromě výuky je katedra velmi aktivní a úspěšná i ve výzkumu a je zapojená v řadě projektů řešících současné problémy světové počítačové vědy. Více informací: cs.felk.cvut.cz.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality