Součástí návrhu je také způsob jejich ověřování. Dokončení procesu zápisu profesí je odhadováno na polovinu roku 2012. SPŘ chce tímto krokem připravit národní standard pro hodnocení kompetencí projektových manažerů, který může být pro některé odborné pracovníky dostupnější alternativou ověření jejich kvalifikace než podstoupení procesů mezinárodní certifikace dle standardů IPMA, PMI či PRINCE2.
Přínosy v zařazení kvalifikací projektového řízení do Národního standardu kvalifikací vidí SPŘ zejména ve zvýšení transparentnosti profesí souvisejících s řízením projektů a zviditelnění kompetentních pracovníků. Osoby odpovědné za nábor či nominaci pracovníků do projektů se budou moci opřít o posouzení kvalifikace těchto pracovníků a snížit tak riziko neúspěchu svých projektů. Zvýšit by se tak teoreticky měla i kvalita projektů, které jsou v režimu zákona o veřejných zakázkách č. 137/2006 Sb., pokud budou vedeny ověřeným pracovníkem.
„Hlavní pozitivum tkví v postupném zvyšování úspěšnosti projektů a posilování projektové kultury v ČR,“ vysvětluje Michael Motal, prezident SPŘ.
Národní standard kvalifikací je registr celostátně uznávaných kvalifikací a profesí v ČR, který vznikl na základě zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Standard určuje a ověřuje odbornou způsobilost, kompetence, znalosti a dovednosti pro výkon registrovaných profesí. Tyto požadavky určují nejvýznamnější odborníci dané profese a hodnotí je autorizovaná osoba splňující jasné a konkrétní požadavky ze zákona.
Návrh SPŘ na zařazení kvalifikací do NSK zahrnuje nejen definici kompetencí pro profese v projektovém řízení a způsobu jejich ověření, ale také ustanovení Autorizované osoby, která je ze zákona pověřena příslušné kvalifikace ověřovat. SPŘ, jakožto zastřešující profesní organizace pracovníků v projektovém řízení, je připravena nést tuto zodpovědnou úlohu. „Hodnotit kvalifikace nemůže kdokoli, ale pouze osoba, která je odborníkem v projektovém řízení a má s hodnocením pracovníků v projektovém řízení dostatek zkušeností. Zaručí se tak přínosy pro stát, manažery, firmy i projekty,“ dále dodává Michael Motal.
V případě projektů financovaných z dotací Evropské unie (EU) bude dle SPŘ přínosné odpovídající vyškolení a ověření kvalifikace posuzovatelů projektů v rámci jednotlivých operačních programů dle zmíněného Národního standardu kvalifikací. Posuzovatelé tak získají potřebnou kvalifikaci pro hodnocení kvality předkládaných návrhů na projekty po formální i věcné stránce. „Bylo by rozumné, kdyby v novém programovém období (2014–2020) platilo pro projekty financované z dotací EU závazné pravidlo, že je musí řídit osoba s ověřenou kvalifikací. Ať už ověřenou právě podle Národního standardu kvalifikací, nebo podle mezinárodních standardů IPMA či PMI. Dotace by se pak čerpaly efektivněji, nedocházelo by k vracení peněz kvůli špatnému řízení, nevznikaly by kauzy spojené s vyplácením dotací,“ uvádí Michael Motal.
Pro samotné pracovníky z oblasti projektového řízení představuje národní či mezinárodní ověření kvalifikace nezávislé potvrzení jejich odbornosti v projektovém řízení, vyšší úspěšnost na trhu práce a – jak dokládají statistiky – obvykle také vyšší výdělek.