Cesta tohoto nejvyužívanějšího komunikačního programu současnosti však započala před deseti lety na severu Evropy. Založili jej v roce 2003 Nilas Zennstrom ze Švédska a Janus Friis z Dánska. Ti se nechali inspirovat již existujícím programem Kazaa na sdílení souborů z pera mladých estonských specialistů Ahti Heinii, Priita Kasesalu a Jaana Tallina. Kazaa byl založen na principu spolupráce mezi jednotlivými uživateli tak, že čím více jich bylo připojeno, tím větší rychlostí mohli soubory sdílet, aniž by potřebovali centrální server. Toho Zennstrom s Friisem využili, ale místo datového souboru se pokusili přenést po internetu lidský hlas. Vyšlo to - první Skype hovor byl proveden v dubnu 2003 a již v srpnu byl program představen veřejnosti. Skype podporovaly všechny dostupné platformy, a tak mohli lidé na celém světě volat, kam chtěli a jak dlouho chtěli, a nezaplatili za to ani haléř.
V roce 2005 Skype nabídl tehdy naprosto revoluční službu – videohovory. Stal se tedy ještě atraktivnějším i pro firemní zákazníky, kterým výrazným způsobem ulehčil obchodní jednání. Zároveň Skype expandoval jako společnost prostřednictvím nově otevíraných poboček po světě. Dalším milníkem byl rok 2011, kdy byl Skype koupen Microsoftem, a to za fantastickou sumu 8,5 miliardy USD.
Akvizice softwarovým gigantem naštěstí to neznamenalo smrt projektu, ale naopak Skype nahradil Windows Messenger a integroval se i do služby Outlook.com. Díky výraznému přispění programátorů pražské pobočky se stal Skype integrální součástí operačního systému Windows 8.1.
Za 10 let své existence se může Skype pochlubit velmi slušnou bilancí: počet aktivních uživatelů dosáhl více než 300 milionů. Za tuto dobu provolali dohromady téměř neuvěřitelných 2.6 milionů let soustavné konverzace. V roce 2011 tvořil Skype 14% podíl všech provedených mezistátních hovorů na celém světě, a toto číslo dále stoupá. Počet zaměstnanců vzrostl ze dvou v roce 2003 na téměř dva tisíce. To vše činí ze Skypu jednu z nejúspěšnějších softwarových firem na světě.
Ovšem budoucnost nemusí být tak samozřejmá. Integrace do posledních Windows je jistě dobrý obchodní krok, ale desktopy ztrácejí pozici oproti mobilním zařízením. A tam už instalace Skypu nemusí být automatická, zvláště když jsou k dispozici jiné (a často předinstalované) konkurenční varianty. Ostatně Skype zatím není součástí systému ani ve Windows Phone, ale musí se instalovat.
K výročí připravil Skype pro své uživatele dáreček – mezi 29. srpnem a 1. zářím si mohou zažádat si o 30 minut wifi připojení zdarma. To pak mohou využít po dobu dalších 30 dní a připojit se v rámci 2 milionů Skype hotspotů kdekoliv na světě.