Viceprezident společnosti Intel Sean Maloney dnes prohlásil, že do konce roku 2012 bude 40 procent segmentu spotřebitelských notebooků používat novou platformu Ultrabook. Ve své projevu na veletrhu Computex Maloney nastínil další detaily významných změn v následujícím vývoji procesoru Intel Core, aby se tato nová kategorie počítačů stala skutečností. Rovněž zopakoval, že Intel bude usilovat o urychlení „systému na jednom čipu“ (SoC), postaveného na procesoru Intel Atom pro netbooky, smartphony, tablety a další zařízení.
„Výpočetní technika má řadu forem,“ prohlásil Sean Maloney. „Technologická inovace je katalyzátorem a my jsme přesvědčeni, že změny, které Intel do svých plánů zahrnul, nám ve spolupráci s dalšími partnery pomohou v několika příštích letech dosáhnout úžasných změn v oblasti osobních počítačů.“
Počítače "Ultrabook" podle Intelu nabídnou kombinaci výkonu a funkcí dnešních notebooků a tabletů a společně s tím vyšší flexibilitu a úroveň zabezpečení, a to včetně tenkého, lehkého a elegantního designu. Ultrabook bude ovlivněn Mooreovým zákonem a technologií křemíku stejným způsobem, jakým tyto dva faktory ovlivňovaly vývoj tradičních počítačů v uplynulých čtyřiceti letech.
3D tranzistor použit v Ivy Bridge
Sean Maloney nastínil novou generaci procesorů přezdívanou „Ivy Bridge“. Ta by se měla objevit na trhu v první polovině roku 2012. Notebooky postavené na technologii „Ivy Bridge“ nabídnou úspornější provoz, lepší vizuální výkon, vyšší flexibilitu a zabezpečení. Ivy Bridge je první vysokokapacitní čip vyráběný 22nm technologií za použití designu tranzistoru Tri-Gate, který byl představen v květnu. Sean Maloney rovněž poukázal na komplementární technologie USB 3.0 a Thunderbolt.
Po „Ivy Bridge“ by se měla v roce 2013 objevit novinka kódově označovaná „Haswell“, která je třetím krokem ke konceptu Ultrabook a nové definici notebooku v tenkém, lehkém a atraktivním designu. Generace „Haswell“ nabídne podle Intelu novou definici tepelného bodu, neboť mikroprocesor bude dosahovat poloviny dnešní hodnoty.
Sean Maloney se rovněž ve svém vystoupení věnoval milníkům dalšího vývoje procesorů Intel Atom pro tablety, netbooky a smartphony. Procesor Atom předběhne Mooreův zákon, neboť během 3 let bude dosaženo posunu z 32 nm přes 22 nm na 14 nm. Toto nové tempo vývoje procesorů znamená, že každý rok bude na trh uvedena nová generace, která nabídne nižší únik výkonu z tranzistorů, nižší aktivní výkon a vyšší hustotu tranzistoru. Výkonné smartphony, tablety a netbooky tak nabídnou více funkcí a delší výdrž na baterii.
Intel již připravuje další generaci procesorů nazvanou „Cedar Trail“. To je údajně první platforma pro netbooky, která vychází z intelovské technologie 32 nm. Nová platforma umožní vytvářet počítače, které budou tenké, nebudou obsahovat ventilátor a budou vybaveny novými funkcemi, jako je technologie Intel Rapid Start pro rychlý přechod z režimu spánku nebo Intel Smart Connect Technology umožňující aktualizovat počítač i v pohotovostním režimu. Dále budou uživatelé moci využít funkce Intel Wireless Display a PC Synch, jež uživatelům nabízí možnost aktualizovat a synchronizovat dokumenty, obsah a média napříč různými zařízeními.
Vedle toho se očekává, že nová platforma nabídne více než 10hodinovou výdrž na baterii při aktivním používání a týdny v pohotovostním režimu. „Cedar Trail“ bude rovněž podporovat přední operační systémy, jako jsou Microsoft Windows*, Google Chrome* a MeeGo*. Vedle toho Sean Maloney představil přes desítku tabletů fungujících na třech různých operačních systémech. Všechny jsou dnes dostupné v provedeních s procesorem Intel Atom Z670.
Pozornost byla věnována též první specializované 32nm platformě pro smartphony a tablety označované jako „Medfield“. Ta byla optimalizována pro úsporný i vysoký výkon a nabídne dlouhou výdrž na baterii, multimédia, hry a práci s obrazem. Na ilustraci Sean Maloney ukázal vůbec první tablet na platformě Medfield s operačním systémem Google Android 3.0 („Honeycomb“). Platforma bude uvedena do výroby během roku a vyrobené přístroje budou tenčí než 9 mm a lehčí než 0,75 kg. Do výroby se platforma dostane v první polovině roku 2012 a bude podporovat širokou škálu operačních systémů včetně systémů Android a MeeGo.
Rychlá expanze formátu cloud computing
Maloney rovněž podotkl, že rostoucí počet lidí a zařízení připojených k internetu povede k rychlému rozvoji aplikací na bázi cloudu, zejména co se týče ukládání dat, synchronizace a zábavy. Společnost Intel je podle něj připravena jít s tímto trendem. Sean Maloney zdůraznil, že na každých 600 nových smartphonů nebo 122 nových tabletů připojených k internetu je zapotřebí jednoho intelovského serveru. Rovněž zopakoval vizi Cloud 2015, tedy představu světa sestávajícího z provázaných, „federalizovaných“ cloudů umožňujících firmám sdílet data bezpečně po veřejných i privátních cloudech. Tedy představu automatizovaných sítí, jež umožňují přesun pracovní zátěže mezi servery v datových centrech, čímž přispívají k efektivnějšímu využití; a v neposlední řadě představu cloudů, které dokážou rozpoznávat jednotlivá připojená zařízení a volit s nimi spojené typy aplikací a příkazů.
Na závěr svého vystoupení Maloney zdůraznil klíčovou roli, kterou bude v transformaci výpočetní techniky hrát počítačový průmysl na Tchaj-wanu. Vyslovil se ve prospěch kolektivních inovací, které dovedou celé odvětví do nové éry, v níž počítače nabudou mnoha rozličných podob, stanou se dostupnějšími a proniknou do všech oblastí lidského života. „Počítačový průmysl na Tchaj-wanu sehraje v naplňování této vize důležitou úlohu,“ prohlásil Maloney.