Důvodem vysokého zájmu je podle vedoucího ústavu Doc. Ing. Václava Jirovského, CSc. široké uplatnění absolventů jak magisterského, tak i bakalářského studia. V době velmi rychlého pronikání informačních technologií do dopravních prostředků i infrastruktury získává otázka bezpečnosti na silnicích zcela nový rozměr. České technické vzdělávání na státních univerzitách je přitom na světové úrovni a s minimálními náklady lze získat diplom ČVUT, který je uznáván na celém světě.
Studenti se v rámci studia seznámí například s problematikou sdílení informací mezi vozidly, připojení na mobilní sítě, s trendy v oblasti hackingu v dopravě nebo senzorickými systémy v dopravních sítích. Velmi aktuální jsou i témata autonomních vozidel, integrovaných systémů bezpečnosti, systémů aktivní i pasivní bezpečnosti a vzájemné komunikace automobilů. Studium nabízí možnosti zapojení se do výzkumných skupin zaměřených na bezpečnost dopravních prostředků a cest, kybernetickou bezpečnost, bezpečnost kritických infrastruktur, sociálně-právní aspekty bezpečnosti. K dispozici mají také špičkově vybavenou laboratoř speciálních projektů. V té mohou navrhovat, vyrábět a testovat zařízení pro účely experimentů, vyrábět elektronická zařízení, programovat mikroprocesory, využívat CNC stroje, 3D tiskárny a další. Další velkou výhodou je, že se díky studiu těchto oborů mohou v budoucnu věnovat i prevenci bezpečnosti v rámci ohrožení kritických infrastruktur či bezpečnostní politiky státu. Tato problematika bude stále v budoucnosti aktuální a dá se říci, že i čím dál více.
"Konektivita automobilů na jednu stranu přináší široké možnosti sdílení dopravních informací nebo diagnostiky vozidel v reálném čase, na druhou stranu ale představuje významné bezpečnostní riziko včetně ohrožení lidských životů v případě napadení nebo selhání systémů ve vozidlech," říká Václav Jirovský.
Studenti bakalářského studia absolvují obecné předměty a úvod do odborných předmětů. Získají pokročilé znalosti z fyziky a matematiky a dále si vybírají projekty podle svého zájmu a budoucího zaměření. Studenti magisterského studia jsou pak podle svých projektů zařazováni do výzkumných skupin, které řeší lokální i evropské grantové projekty.
Absolventi magisterského studia získají poznatky v oblasti principů výstavby a návrhu dopravní infrastruktury a dopravních prostředků se zvláštním akcentem na bezpečnostní technologie. Pozornost bude zejména věnována procesům spojeným se zajištěním bezpečnosti a odhalováním nebezpečných stavů, interakci dopravních systémů s člověkem a tvorbě zákonných a technických předpisů včetně metod jejich prezentace uživatelům dopravních struktur.
Absolventi studia se v inženýrské praxi uplatní jako bezpečnostní manažeři firem, jak komerčních tak i státních nebo veřejnoprávních institucí, kde se vyžaduje široký přehled v problematice a schopnost provázat znalosti z jednotlivých i velmi vzdálených vědních oborů. Uplatní se však i ve vývoji nových technologií, kde najdou své místo jako výzkumníci a tvůrci bezpečnostních prvků a procesů, nebo při testování, simulaci a provozu bezpečnosti nových zařízení.
Další info: https://security.fd.cvut.cz/