Policie ve spolupráci se společností Microsoft odhalila v Česku nelegální obchod s takzvanými COA štítky. Jde o certifikáty pravosti softwaru určené pouze výrobcům, kteří jejich nalepením na počítač potvrzují, že instalované programy jsou legální. Brněnská společnost C.T. (iniciály) zabývající se již více než 10 let distribucí výpočetní techniky, se však zhruba k pěti tisícům COA štítků dostala přes černý trh. Následně je přeprodávala jak samostatně, tak i nalepené na počítačích s nainstalovaným nelegálním software Windows XP Home od společnosti Microsoft.
„Nevěděli jsme, že děláme něco nelegálního. Dodavatel, který nám COA štítky nabízel, nás ujišťoval, že za licence spojené se štítky bylo řádně zaplaceno, a že vše je v naprostém pořádku. Celé se to tak zdálo jako velmi výhodný obchod. Velmi nás pak překvapilo, když k nám přišla na prohlídku policie,“ vysvětluje jednatel společnosti C.T., pan J.P.
Společnost na sebe upozornila nabídkou „podkladových licencí“, kterou zachytili partneři společnosti Microsoft ve Velké Británii. Podezřelé byly především nízké ceny neodpovídající cenám legálních produktů a rozsah mnoha stovek nabízených kusů. Na základě kontrolního nákupu 100 kusů štítků provedeného na počátku roku 2010 a šetření bylo zjištěno, že jde o COA štítky francouzského výrobce počítačů Highway, který v roce 2005 zkrachoval. Poté se část těchto štítků, které měly být odeslány k likvidaci, dostala na černý trh.
Na základě zjištěných informací bylo podáno trestní oznámení a následně provedena policejní prohlídka provozovny a kanceláří společnosti C.T. a dalších společností, které se na distribuci štítků podílely. V rámci prohlídky zadržela policie nejen samostatné štítky, ale i přibližně stovku notebooků s nelegálními kopiemi softwaru od Microsoftu, na nichž byly COA štítky již nalepeny. Policie rovněž zjistila, že téměř dvě stovky podobných počítačů již byly prodány koncovým uživatelům.
„S podobnými praktikami se v poslední době setkáváme stále častěji. Na COA štítcích se obvykle vymaže logo původního výrobce, na počítače se nainstaluje software například z jediné OEM licence a vylepením štítku se navenek zakryje, že instalovaný software není legální,“ říká Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft.
Podle Predigerové však štítky samy o sobě nemohou být považovány za plnohodnotnou licenci, natož pak za takzvané licenční nálepky, legalizační nálepky a podobně, jak se někdy uvádí v nejrůznějších nabídkách na internetu. Samotný štítek z nelegálního softwaru legální neudělá. Jediným cílem distribuce samostatných COA štítků je podle ní v praxi právě zakrytí nelegální povahy softwaru v počítačích a snaha prodejců vydělat na neznalosti uživatelů.
Svým jednáním porušila společnost C.T. autorská práva společnosti Microsoft a jednatel společnosti byl obviněn ze spáchání trestného činu porušování autorských práv. S ohledem na okolnosti případu se nakonec obě strany dohodly na smírném řešení zahrnujícím náhradu vzniklé škody v řádu statisíců korun, pomoc při legalizaci již prodaných nelegálních instalací a rovněž spolupráci na prevenci takovéto činnosti.