Během první poloviny roku 2012 pak IP adresy postupně dojdou i na regionální úrovni a u jednotlivých poskytovatelů internetového připojení, kteří adresy přidělují koncovým uživatelům. Pokud se včas neuskuteční přechod na protokol IPv6, hrozí vážné problémy s dalším rozšiřováním internetu. Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény .CZ, proto vyzývá subjekty z řad poskytovatelů internetových služeb, aby se v zájmu bezproblémové budoucnosti českého internetu začaly touto záležitostí odpovědně zabývat. Z internetových stránek pod doménou .CZ je totiž k dnešnímu dni přístupných přes internetový protokol verze šest pouze jejich zlomek - necelých 11 tisíc (10 127).
IP adresy představují základní stavební prvek internetu, protože bez nich by nebylo propojení počítačů do globální sítě možné. Verze protokolu IPv4 vznikla již v 70. letech 20. století a nabídla kapacitu pro připojení méně než 4 miliard počítačů. Již několik let je dostupné řešení rapidního úbytku IP adres verze čtyři a to v podobě nové verze internetového protokolu – IPv6. Ten poskytuje prakticky nevyčerpatelnou zásobu nových adres (2^128 - v číselném vyjádření zhruba 1 a třicet osm nul), stále ale zůstává nevyužit.
„Dnes z původního objemu IPv4 adres zbývá pouhých šest procent a jejich počet klesá rychleji, než se předpokládalo ještě před rokem. Rok 2012 se může zdát daleko, ale kompletní přechod na IPv6 je záležitost let – co do technologické složitosti jde o proces podobný například digitalizaci televizního vysílání. Lze to stihnout, ale je třeba začít s nasazením řešení co nejdříve, a to ve vzájemné součinnosti zejména poskytovatelů připojení a obsahu, státní správy, ale i koncových uživatelů,“ říká Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC.
Pro poskytovatele internetových služeb přechod na IPv6 znamená především investice do IPv6 kompatibilních technologií – jejich výše se bude odvíjet od rozsáhlosti infrastruktury daného subjektu. V případě koncových uživatelů internetu si přechod na nový protokol vyžádá zakoupení nového modemu, který bude IPv6 podporovat. Takové zařízení stojí běžně okolo 1 000 až 2 000 korun.