Poskytovatelé připojení k internetu a telekomunikační společnosti musí podle nového zákona schváleného týden před koncem roku čínským státním orgánům poskytnout technickou pomoc, včetně dešifrování komunikace.
Nový zákon údajně nepožaduje instalaci zadních vrátek do systémů, která by umožnila trvalý utajený přístup k uživatelským datům.
Zákon vstupuje v platnost od ledna. Podle úřadů je nutný pro efektivní boj proti terorismu, avšak ozývají se kritické hlasy, že v zemi, která dbá na lidská práva tak málo jako Čína, bude mít dalekosáhlé důsledky. Panují také obavy o jeho dopad na západní technologické firmy, které v Číně působí.
Poskytovatelům internetového připojení a telekomunikačních služeb hrozí pokuty a vězení, pokud na žádost příslušných orgánů nepřeruší přenos obsahu, který je považovaný za extremistický nebo spojený s terorismem.
Čína není jediný stát, kde jsou technologické firmy pod sílícím tlakem na spolupráci s úřady. V USA bojují dodavatelé IT proti stupňujícím se snahám zákonodárců o uzákonění jednoduššího přístupu k datům uživatelů.
Mnoho firem začalo vyvíjet systémy, u nichž nevlastní šifrovací klíče ke komunikaci či uloženým datům. To znesnadňuje orgánům činným v trestním řízení a bezpečnostním složkám přístup bez znalosti přístupových hesel uživatelů, kteří jsou předmětem jejich zájmu.