;

Poptávka po IT zaměstnancích opět slušně roste (do zpěvu není jen absolventům)

26. 10. 2010

Sdílet

Ekonomická recese a s ní spojený pokles IT trhu na vlastní kůži pocítilo také mnoho v minulosti nadstandardně placených IT odborníků. Oproti roku 2009 se však letos situace v IT zdá se stabilizovala a firmy začínají znovu přijímat zaměstnance. Nicméně přemrštěné platy, nadstandardní zaměstnanecké benefity a „přetahování“ specialistů od konkurence jsou již minulostí. Vyplývá to z analýzy, která vznikla ve spolupráci systémového integrátora, společnosti S&T CZ a společnosti LMC, provozující pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz

„Největší poptávka je nyní po programátorech a IT odbornících, kteří kromě odborných znalostí mají více dovedností typu vedení projektů, analýza procesů či testování, nebo jsou ochotní a schopní se je rychle naučit. O práci se nemusí bát ani správci informačních systémů, ti budou potřeba vždy, jen se více dbá na efektivitu jejich práce,“ říká Olga Svobodová, personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ a dodává „(Pro své klienty) hledáme většinou odborníky s několikaletou praxí a zkušené obchodníky. Pro absolventy je však pozic méně než dříve, spolupracujeme s nimi spíše na krátkodobých projektech formou brigád.“

Zlepšení na poptávkové straně naznačují i údaje společnosti LMC, provozující portály Jobs.cz a Prace.cz. „Po dvouletém útlumu firmy napříč všemi obory začínají nabírat nové zaměstnance. Meziročně jsme zaznamenali nárůst poptávky přibližně o 20 až 30 procent a IT odborníci patří do desítky momentálně nejvíce žádaných uchazečů o práci,“ konstatuje Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC.

Podle dat LMC je nyní v rámci IT největší zájem o vývojáře (4,6 % poptávky), konzultanty a analytiky (4,2 % poptávky) a také o správce IT systémů (3,5 % poptávky). Počet uchazečů o práci v IT meziročně vzrostl o 13 procent.

 

Loajalita zaměstnanců, v IT věc nevídaná

V důsledku fúzování firem, rušení některých IT pracovišť a outsourcingu či offshoringu IT služeb se bez práce ocitli i velmi kvalitní odborníci, o které se dříve IT firmy praly – například specialisté na podnikové systémy SAP. „V minulosti si firmy mezi sebou IT specialisty běžně a poměrně úspěšně přetahovaly – stačilo jim nabídnout vyšší plat, lepší model auta nebo balíček benefitů,“ říká Svobodová. Dnes na tyto nabídky IT senior specialisté slyší daleko méně: „Preferují jistotu u stávajícího zaměstnavatele,“ říká Olga Svobodová a trend potvrzuje i Ondřej Mysliveček: „Odborníci, kteří si práci udrželi, často změnili svůj přístup a jsou vůči svému zaměstnavateli loajálnější než před dvěma třemi lety,“ doplňuje.

Stále častěji se také potvrzuje trend patrný již v předchozích letech – pokud je IT specialista schopen pružně reagovat na rychlý rozvoj IT technologií, je pro zaměstnavatele cennější. „Momentálně je žádaná například znalost speciálních reportovacích nástrojů, virtualizace, security nebo segmentových řešení. IT odborníka dnes spíše než rychlý kariérní postup čeká rozšiřování znalostí o další oblasti,“ dodává Svobodová.

Firmy jsou rovněž opatrnější v nabízení zaměstnaneckých benefitů. „Nárok na příspěvky na životní pojištění, penzijní připojištění nebo dodatkovou dovolenou už nemají všichni zaměstnanci hned po zkušební době, ale třeba až po roce, který u firmy odpracují,“ říká Olga Svobodová.


Absolventi to mají těžké: i s nízkými platy jsou drazí

Absolventi vysokých škol však nyní neprožívají příliš dobré časy, sehnat práci v IT je pro ně dnes velmi složité. Před začátkem recese, tedy před dvěma třemi lety je přitom firmy lákaly nadstandardními podmínkami. I v tomto směru se však situace pomalu lepší: „V listopadu loňského roku byla pro absolventy vhodná každá osmá IT pozice, letos je to každá šestá,“ říká Ondřej Mysliveček.

Firmy se u absolventů obávají hlavně fluktuace a vyšších nákladů na zaškolení. „Absolventi se sice spokojí s nižším platem, ale zaměstnavatel do nich musí investovat nemalé finanční prostředky a čas na jejich zaškolení. Navíc je u nich větší riziko fluktuace, protože se teprve rozhodují, čemu se budou chtít věnovat,“ vysvětluje Olga Svobodová. Získání certifikace pro systémy obchodní analýzy Business Intelligence stojí firmu podle úrovně specializace 100 tisíc až 200 tisíc korun.

Zdroj: S&T CZ

Cení se flexibilita, nadstandardní bonusy jsou minulostí. „Frčí“ znalost speciálních reportovacích nástrojů, virtualizace, security nebo segmentových řešení

Našli jste v článku chybu?