;

Počítačoví odborníci jsou proti snaze Oraclu patentovat si Java API

4. 6. 2013

Sdílet

Asi tři desítky počítačových vědců se podepsaly pod dopis oponující snaze Oraclu získat autorská práva na své Java API (aplikační programovací rozhraní). Tento krok by podle nich zablokoval celý počítačový průmysl a zabránil koncovým uživatelům možnost získat cenově dostupné technologie.

Skupina, která zahrnuje prominentní jména, jako je autor MS-DOS Tim Paterson a vývojář ARPANETu Larry Roberts, podepsala dopis na podporu Googlu, který je aktuálně v soudním sporu s Oraclem ohledně autorských práv.

Oracle nařknul Google porušování autorských práv jeho Java API při vývoji operačního systému Android, a chce po něm miliardy dolarů za způsobené škody. Google jakékoliv provinění odmítá a argumentuje částečně tím, že na API softwaru se nevztahuje ochrana podle legislativy USA.

V loňském roce dal soud v Kalifornii za pravdu Googlu. Soudce William Alsup rozhodl, že Java API, kterého se případ týkal, nemohou být kryté copyrightem, neboť jsou funkční součástí platformy Java a jsou potřeba k tomu, aby mohli ostatní vůbec využívat jazyk Java. Zákon o autorských právech běžně neplatí pro díla, která jsou svou povahou funkční.

Oracle se proti rozhodnutí odvolal. Zmníněný dopis odborníků má za cíl ovlivnit soud, který tento proces nakonec rozhodne. Dopis byl sepsán nadací Electronic Frontier Foundation jménem 32 počítačových vědců a vývojářů softwaru. Mezi další signatáře patří Brendan Eich, vynálezce JavaScriptu a technický ředitel Mozilly; Michael Tiemann, autor GNU C++ kompilátoru a manažer Red Hatu, a také vývojář Samby Andrew Tridgell.

Svoboda reimplementovat a rozšiřovat dosavadní API je klíčem ke konkurenci a pokroku na poli počítačů – jak v oblasti hardwaru, tak softwaru,“ je uvedeno v dopise.

Umožnilo to vznik a úspěch mnoha stabilních odvětví, které dnes pokládáme za samozřejmé – jako jsou odvětví mainframe počítačů, počítačů, periférií (úložiště, modemy, zvukové karty, tiskárny, atd.), pracovních stanic/serverů a dalších. A to díky tomu, že konkurenti mohou vyzvat zavedené hráče a posunout technologii vpřed.“

Například šíření cenově dostupných počítačů bylo umožněno tím, že IBM neregistrovalo svůj copyright na systém BIOS, což konkurentům typu Compaqu nebo Phoenixu umožnilo vytvořit své vlastní implementace BIOSu a vybudovat klony PC. Otevřená povaha API byla také významná pro vývoj OS Unix, programovacího jazyka C a otevřených protokolů na internetu, píše se v dopise.

Jestliže soud zvrátí velmi dobře odůvodněné stanovisko soudce Alsupa, dodá Oraclu a dalším schopnost monopolizovat veškerá využití systémů, které sdílejí jejich API. Tvůrci API by měli právo veta nad jakýmkoliv vývojářem, který chce vytvořit kompatibilní program,“ tvrdí dopis.

Oracle na to reagoval ostře. „Hádám, že všichni mají kolektivní ztrátu paměti, pokud jde o prohlášení, že Android není kompatibilní s Javou,“ řekla mluvčí Deborah Hellinger.

Oracle u soudu argumentoval, že komplexní struktura a syntaxe Java API z nich činí kreativní dílo, které si zaslouží ochranu. Google API vědomě kopíroval, řekli zástupci společnosti, a od té doby vydělal miliardy dolarů na úspěchu Androidu, který je aktuálně nejprodávanějším operačním systémem pro smartphony na světě.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?