;

Platy v IT rostly

11. 3. 2005

Sdílet

Nejlepší platové ohodnocení mezi IT profesemi patří projektovým manažerům. „Jejich mzdové ohodnocení se nejčastěji pohybuje na úrovni 57 tisíc korun měsíčně – medián je na úrovni 56 823 korun. Pokud jde o opravdu špičkového odborníka s přesahem do obchodní činnosti firmy, pak se jeho plat vyšplhal až na 75 tisíc korun měsíčně. Oproti loňsku se mzda v této profesi zvýšila zhruba o 12 procent. Ovšem sehnat dobrého projektového manažera je běh na dlouhou trať,“ upozornil ředitel konzultační a technologické společnosti Logos Pavel Šťovíček. Projektoví manažeři mají navíc k dispozici i spoustu benefitů. Jen na tuzemská školení mají vyčleněno až 30 tisíc korun, tento rozpočet jde individuálně rozšířit pro zahraniční a MBA studia. K dispozici bývá auto i pro soukromou potřebu, mobilní telefon a notebook.

Nejrychlejší platový nárůst zaznamenali mezi IT profesemi testeři – a to meziročně o 14 procent. Oproti loňsku je poptávka po této specializaci trojnásobná. Za poslední rok se jen ve společnosti Logos tým testerů rozrostl o 150 procent. Nejčastější platové ohodnocení se pohybuje kolem 35 tisíc korun.
Špičkový tester si podle Šťovíčka měsíčně může přijít až na 40 tisíc korun.

„Stále se potvrzuje, že v informačních technologiích se platy přizpůsobují ze všech oborů nejvíce aktuální ekonomické situaci. Když se projevila mírná recese před třemi lety, platy IT profesionálů stagnovaly. Proto je více než jasné, že nárůstem platů v minulém roce se tato branže opět dere do popředí a je dobrým signálem pro investory, IT odborníky a v neposlední řadě i pro stát na jehož bedrech je i výchova odborníků a vízová politika. Tak by se dal řešit nedostatek pracovníků v tomto sektoru a zároveň hladiny platů,“ vysvětlil platový vývoj Jan Turek z personální agentury S.T.UNITE consulting.

Samostatnou kapitolou jsou v technologických společnostech programátoři – vývojáři. „Jejich platové ohodnocení je nejčastěji na úrovni zhruba 42 tisíc korun měsíčně. Špičkový odborník například na technologie Microsoft.NET, Oracle nebo Java si může měsíčně přijít ovšem až na 60 tisíc korun. Mezi další výhody, z kterých těží, samozřejmě patří zvláštní rozpočet na jejich další vzdělávání,“ upřesnil Pavel Šťovíček, šéf společnosti Logos. Běžný rozpočet na vzdělávání se podle Pavla Šťovíčka pohybuje mezi 10 až dvaceti tisíci korunami. Částka se ovšem adekvátně navyšuje v případě zahraničních konferencí. Všichni vývojáři - kromě juniorských pozic - mají navíc k dispozici mobilní telefon pro soukromou potřebu, notebook a někteří vybraní i firemní automobil. Roční platový nárůst se navíc pohyboval nejčastěji zhruba na úrovni 11 procent.

Nejnižší platové navýšení zaznamenala profese analytiků – a to obvykle jen o pět procent. Finanční ohodnocení těchto konzultantů se ovšem loni vyšplhalo až na 47,5 tisíce korun, nicméně špičkový odborník si měsíčně vydělá i 70 tisíc korun. Nicméně jde o IT specializaci, která zaznamenala velký platový nárůst v roce 2003.


Jaké je nejčastější platové ohodnocení jednotlivých IT profesí (v Kč)
Profese Nejčastější plat* Plat špičkového odborníka Nárůst 2004/2005 (v %)

Projektový manažer 56 823 až 75 tisíc 12
Analytik 47 516 až 70 tisíc 5
Vývojář 41 955 45 až 60 tisíc 11
Tester 34 225 až 40 tisíc 14

Pozn.: * jde o střední hodnotu - medián
Zdroj: Logos

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality