;
Hlavní navigace

Pirátství ve firmách klesá, průměrná kompenzace výrobcům však roste

31. 1. 2011

Sdílet

Podle odhadů protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance) míra pirátství v tuzemských firmách loni klesla zhruba o 3 procentní body, celková míra pak včetně domácností činí 37 procent. Za poklesem pirátství stojí zejména obavy vlastníků a manažerů firem z možných rizik a následná prevence. „Dříve se do preventivních programů registrovaly řadově desítky či stovky společností. Loni to ale byly téměř dvě tisícovky firem, což je enormní nárůst,“ uvedl tiskový mluvčí BSA  Jan Hlaváč.

Pokud se podezření z pirátství prokáže, firmy za to letos zaplatí o 4 procenta více než v předchozích letech. Průměrná výše kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru se tak vyšplhá na 260 tisíc korun,“ říká Jan Hlaváč. Stoupá také počet firem, které se snaží zaplacením odškodného vyhnout dalšímu soudnímu řízení. „Manažeři se obvykle snaží dosáhnout mimosoudní dohody. Nikdo nechce riskovat záznam v rejstříku trestů,“ dodává Hlaváč. Poškození výrobci softwaru mohou podle zákona žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru a daný software rovněž zakoupit.

 

Manažeři svalují vinu za pirátství na zaměstnance

Stále viditelnějším trendem je snaha vedení přistižených firem zbavit se odpovědnosti a svést pirátství na někoho jiného (viz tabulku níže). Z loňské analýzy BSA vyplynulo, že nejčastějším argumentem manažerů je: „Za software neodpovídám, obraťte se na správce sítě. O užívání nelegálního softwaru jsem vůbec nevěděl!“

Manažeři či vlastníci firem se navzdory výmluvám zodpovědnosti nevyhnou. Ze zákona zodpovídají za chod společnosti, a tedy i za možné užívání nelegálního softwaru. „Odpovědnosti se nelze vyhnout ani za předpokladu, že manažer instalace nelegálních kopií nenařídil ani se instalace nezúčastnil,“ varuje Hlaváč. Pachatelům pirátství hrozí vysoké peněžité tresty, propadnutí věci, či dokonce trest odnětí svobody až na dobu pěti let. Musí rovněž poškozeným firmám zaplatit již zmiňovanou náhradu škody.

 

zdroj: BSA.org

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality