Hlavní navigace

Pirátství v krajích: nejvíce si pohoršilo Ústí

19. 7. 2011

Sdílet

Softwarové pirátství je sice na ústupu, ale stále se najdou kraje, v nichž se pirátům mimořádně daří. Nejvíce nelegálního softwaru se vykytuje v Ústeckém a Karlovarském kraji. Pomyslným „skokanem roku“ v potírání pirátství se naopak stávají Jihočeský a Zlínský kraj, jež si shodně polepšily o čtyři příčky.


Pořadí krajů v potírání softwarového pirátství

(na prvních místech jsou kraje s nejmenším výskytem nelegálního softwaru)

1.    Praha (1.)
2.    Středočeský (2.)
3.    Pardubický (4.)
4.    Královéhradecký (3.)
5.    Plzeňský (5.)
6.    Jihočeský (10.)
7.    Liberecký (6.)
8.    Vysočina (7.)
9.    Zlínský (13.)
10.    Jihomoravský (8.)
11.    Olomoucký (11.)
12.    Moravskoslezský (12.)
13.    Ústecký (9.)
14.    Karlovarský (14.)

 

Pirátství bují ve středně velkých firmách podnikajících v oblasti prvovýroby

Podle analýzy se softwarové pirátství vyskytuje nejčastěji mezi firmami malé až střední velikosti využívajících deset až sto počítačů. „Nejčastěji se jedná o společnosti podnikající spíše v tradičnějších odvětvích, jako je prvovýroba. V tomto mikroklimatu, které se vyznačuje pomalejším zaváděním inovativních metod a trendů, se firemnímu pirátství daří nejlépe,“ vyjmenovává typické znaky pro bujení nelegálního softwaru Robert Kleiner ze společnosti truconneXion.

 


 

O výzkumu

Zdroj: AuditPro a truconneXion.

Analýza technologické společnosti truconneXion vznikla na základě nasazení licencí produktu AuditPro v komerčním a veřejném sektoru v České republice v průběhu let 2000 a 2011. Je založená na interních statistikách prodeje, trendech v oblasti pirátského softwaru a zohlednění potenciálu jednotlivých regionů z hlediska segmentace firem s ohledem na jejich velikost, druh podnikání a počet využívaných IT zdrojů.

Našli jste v článku chybu?