;

Petr Nečas se rozhodl pozastavit proces potvrzení platnosti dohody ACTA

9. 2. 2012

Sdílet

Jak informoval sesterský magazín PC World, předseda vlády Petr Nečas včera na oficiálních stránkách politické strany ODS oznámil, že proces ratifikace smlouvy ACTA bude prozatím pozastaven. Proti kontroverzní smlouvě, již Česká republika společně s dalšími 21 zeměmi EU před necelými dvěma týdny podepsala, se v posledních dnech strhly silné protesty jak v online tak opravdovém světě. Největší demonstrace, kterou vedla Česká pirátská strana, proběhla minulý čtvrtek v Praze, lidé však svůj protest vyjadřovali například i v Brně.

Právě protesty veřejnosti se zřejmě zasloužily o pozastavení ratifikace a podrobení smlouvy dalším přezkoumáním. „Nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím. Takže ratifikační proces ke smlouvě ACTA bude pozastaven a znovu to podrobíme analýzám. Vyžádáme si i nezávislé posudky, musíme se podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě,“ sdělil k současné situaci Petr Nečas. Premiér dále dodává, že občanům České republiky nikdy nehrozily kontroly osobní elektroniky na hranicích či monitorování uživatelů internetu.

Ke znění smlouvy ACTA se převážně kriticky vyjádřil také europoslanec Ivo Strejček, jenž tvrdí, že smlouvu ACTA v Evropském parlamentu nepodpořil. „Ne vždy je třeba nahlížet na monopol jako na cosi, co je špatné. Při podrobnějším studiu obsahu smlouvy ACTA se ovšem nemohu zbavit dojmu, že si ji prosadila partička mocných euro-amerických nahrávacích a distribučních studií. ACTA považuji za snahu monopolizovat trh, na kterém bude úzká produkční skupina stanovovat ceny.“ Dále Strejček veřejnost ujišťuje, že nemusí mít obavy z proklamovaných kontrol elektroniky na hranicích:„Pokud se týká vnitřního prostoru EU, pak nic takového nehrozí. Pokud se má na mysli vstup do USA, tak tahle praxe je již namátkově možná dnes. Obavy ze zabavování počítačů či jejich ničení, jak svérázně předváděli demonstranti v Brně, ze strany ACTA nepovažuji za oprávněné.“

Nemůžeme se však ubránit myšlence, že se měli politici na smlouvu podívat kritickým okem již v době, kdy měla být Českou republikou původně podepsána.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality