;

Ostrava bude mít 15. nejvýkonnější superpočítač na světě

13. 7. 2011

Sdílet

Projekt, podporovaný také Moravskoslezským krajem a statutárním městem Ostrava, se rozběhne už tento měsíc. „Co nejdříve vypíšeme výběrová řízení na klíčové části centra IT4Innovations. Stavět bychom chtěli začít příští rok na jaře, první pořízení superpočítačových technologií proběhne ve druhé polovině roku 2012,“ uvedl Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), která je nositelem projektu.

Ostravský superpočítač vznikne ve dvou etapách. První část, malý cluster, má být k dispozici do konce roku 2012. Půjde o výkonný počítač se schopnostmi, jaké má dnes jen 139 strojů na světě. Už v této fázi by tedy ostravský superpočítač obsadil 140. místo na světovém žebříčku. O dva roky později vznikne tzv. velký cluster, tedy superpočítač, který se, měřeno současnou výkonností superpočítačů, posune do první patnáctky.

Superpočítač dokáže uskutečnit potřebné operace až stotisíckrát rychleji než průměrný počítač, který je dnes běžnou součástí řady domácností. Kromě toho bude vědcům, akademikům, veřejné správě a průmyslové sféře k dispozici obrovské skladiště pro ukládání dat. Půjde o tak velké úložiště, jakému by odpovídal záznam dat na minimálně milionu DVD nosičů.

Na projekt superpočítačového centra excelentní vědy, výzkumu a aplikací v oboru informačních technologií navazuje také projekt Moravskoslezského kraje, a to v oblasti modelování a simulací pro řešení mimořádných situací (povodně, znečištění ovzduší, šíření požárů, havárie), nebo projekt z oblasti prevence dopravních kolapsů a snižování zátěže životního prostředí z dopravy pomocí jejího plynulého řízení.

VŠB-TUO získala na centrum IT4Innovations 1,8 miliardy korun z evropských fondů, přesněji z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), který řídí MŠMT.  Vzhledem k rozsahu celého projektu musela projít schvalovací procedurou Evropské komise, která jí souhlas k realizaci udělila před necelým měsícem.

Našli jste v článku chybu?