Hlavní navigace

Oracle na OpenWorld 2011: nové servery i podpora pro iPad

10. 10. 2011

Sdílet

Společnost Oracle představila na své výroční konferenci OpenWorld několik zásadních oznámení. Komplexní a z hlediska výkonu optimalizované systémy kombinující hardware i software jsou určeny například pro analýzy Business Intelligence nebo pro zpracování velkých objemů nestrukturovaných dat a jejich převod do databáze. Konference Oracle OpenWorld proběhla v San Francisku ve dnech 2.–6. října. Součástí byly vzdělávací semináře, ukázky produktů a prezentace partnerů společnosti Oracle. Konferenci Oracle OpenWorld letos navštívilo více než 45 000 účastníků ze 117 zemí.

Exalytics zefektivní aplikace Business Intelligence

Nejvýznamnější právě představenou novinkou je stroj Exalytics Business Intelligence, předpřipravené řešení kombinující hardware a software. Vizualizované výsledky těchto analýz jsou podle Oracle poskytovány v reálném čase, prakticky „rychlostí myšlenky“. Stroj Oracle Exalytics umožní realizovat zcela nové typy analytických aplikací. Organizace budou díky tomuto systému moci rychleji reagovat na měnící se podmínky na trhu; navíc se tím rozšíří adopce aplikací Business Intelligence (BI), protože rozhraní systému a vizuálně-interaktivní forma výstupu umožní provádět tyto analýzy prakticky komukoliv.

Systém umožňuje propojit aplikace BI s reportingem a panely pro modelování, plánování, prognózy a prediktivní analýzu. Příslušné aplikace bude možné škálovat na úrovni celého podniku, což umožní jejich další zrychlení. Systém Oracle Exalytics kombinuje řešení Oracle Business Intelligence Foundation s možnostmi vizualizace, přidává optimalizaci výkonu a optimalizovanou verzi databázového řešení Oracle TimesTen In-Memory s rozšířeními pro analytické aplikace.

Hardwarem je škálovatelný server Oracle navržený speciálně pro aplikace Business Intelligence prováděné formou in-memory, kdy práce s daty probíhá přímo v operační paměti bez nutnosti neustálého přístupu na úložiště dat. Firmy, které již používají řešení Oracle BI Enterprise Edition a Oracle BI Applications, mohou své reporty a panely beze změn spustit i v novém prostředí. Jedná se o otevřené řešení, pomocí něhož lze provádět i analýzy dat v relačních databázích Oracle i jiných dodavatelů, datových skladů, systémů OLAP nebo nestrukturovaných dat. Systém Oracle Exalytics zahrnuje hardwarový server Sun Fire, aplikaci Business Intelligence Oracle BI Foundation a databázové řešení Oracle TimesTen In-Memory Database for Exalytics.

Big Data – jak zvládnout obrovské objemy dat

Další novinkou společnosti Oracle je integrované řešení Oracle Big Data. Termín Big Data v tomto případě označuje data generovaná například pokročilými senzory, měřicími přístroji, ale i v sociálních médiích. Tato data není dnes obvykle možné jednoduše zpracovávat v systémech datových skladů nebo Business Intelligence.

Platforma Oracle Big Data nabízí zákazníkům komplexní řešení tohoto problému, které poskytuje zařízení Oracle Big Data spolu se systémem Exadata Database Machine nebo nově uvedeným Exalytics Business Intelligence Machine. Je navrženo i pro integraci s Oracle Database 11g, umožňuje tedy také převod nestrukturovaných dat do SQL databáze.

Zařízení Oracle Big Data zahrnuje open source distribuci Apache Hadoop, databázi Oracle NoSQL a nástroje Oracle pro jejich integraci, operační systém Oracle Linux, virtuální stroj Java HotSpot Virtual Machine a nástroj pro integraci s open source statistickým prostředím R. Řada z těchto produktů bude k dispozici i samostatně.

Nová řada serverů SPARC T4

Nově představené servery SPARC T4 podle Oracle vynikají zejména v kritických jednovláknových úlohách. Nabízejí ale také automatické rozložení výkonu a přidělování potřebných zdrojů mezi jedno a vícevláknové úlohy. Umožňují zákazníkům konsolidovat více aplikačních vrstev na jediném serveru, což zvyšuje využití zdrojů a naopak snižuje komplexitu systému.

End-to-end řešení postavené na serverech SPARC T4 nabízí prostředí pro provoz aplikací na platformě Java. Vestavěna je podpora pro virtualizaci a řešení umožňující provést migraci do virtualizovaného prostředí v řádu sekund. Možné je provést přechod na úrovni instancí systému Oracle Solaris nebo virtualizovat pouze aplikace. Servery SPARC T4 byly optimalizovány pro nasazení standardních šifrovacích technik; šifrování dat by oproti konkurenci nemělo mít takový vliv na výkon.¨Spolu se servery SPARC T4 byla také uvedena nová optimalizační řešení, umožňující na nich efektivně provozovat databázi Oracle, sadu Oracle WebLogic a ERP systém JD Edwards EnterpriseOne.

SPARC SuperCluster T4-4

Systém SPARC SuperCluster T4-4 představili na konferenci OpenWorld výkonný ředitel Oraclu Larry Ellison a viceprezident společnosti John Fowler. Základem superpočítače SPARC SuperCluster T4-4 jsou nově uvedené servery SPARC T4. Produkt představuje řešení pro kompletní konsolidaci kritických podnikových aplikací. Efektivní je tato konsolidace např. v případě heterogenních databází, middlewaru a webových aplikací.

SPARC SuperCluster T4-4 kombinuje server SPARC T4-4 s operačním systémem Oracle Solaris, software Exalogic Elastic Cloud pro zrychlení middlewaru i aplikací. Zařízení Sun ZFS Storage 7320 navíc poskytuje interní sdílené diskové úložiště.

Superpočítač SPARC SuperCluster T4-4 bude podporovat veškeré aplikace pro operační systém Oracle Solaris (zpětná kompatibilita) včetně chystané verze Oracle Solaris 11. Na úrovni úložného systému je zabudována komprese a šifrování. Podporuje také virtualizaci a nabízí nástroje pro správu.


Oracle JD Edwards EnterpriseOne podporuje Apple iPad

ERP systém pro plánování podnikových zdrojů JD Edwards EnterpriseOne nabízí přístup i z tabletů Apple iPad – a to nejen k samotným datům, ale i přímo k aplikacím. Stávající uživatelé JD Edwards EnterpriseOne verzí  8.12 nebo 9.0 mohou nové funkce určené pro mobilní uživatele získat jako součást standardní údržby. Stačí použít nástroje pro aktualizaci.

Přímé přenosy a záznamy nejdůležitější přednášek z konference Oracle OpenWorld 2011 je možné shlédnout na www.youtube.com/oracle.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality