;

Oracle: Budoucností je standardizace, ne vývoj aplikací na zakázku

12. 12. 2011

Sdílet

Nezávislý průzkum PricewaterhouseCoopers (PwC) provedený na objednávku společnosti Oracle ukázal priority ředitelů IT (CIO, Chief Information Officer) evropských komunikačních firem. Většina (60 %) CIO ve firmách provozujících komunikace vynakládá více než polovinu svého provozního rozpočtu na údržbu IT. V roce 2012 bude proto prioritou řešení této situace a z toho vyplývajících problémů. Ředitelé IT chtějí reagovat strategičtějším využitím outsourcingu a vyšší standardizací.

Hlavní motivací pro zavádění outsourcingu bude v roce 2012 snaha snížit vlastní náklady na řízení IT a vypořádat se s nedostatkem odbornosti v určitých speciálních oblastech. CIO budou outsourcing stále častěji volit např. u správy sítě, selhání i objednávek. 88 % ředitelů IT v průzkumu uvedlo, že pro příští rok plánuje upgrade systému CRM (Customer Relationship Management). Chtěli by si tak uvolnit ruce, aby se mohli věnovat strategickému rozhodování a aplikacím generujícím příjmy, např. řešením portálů a poskytování obsahu. Přímo ve firmě (in-house) budou nadále provozovány aplikace pro účtování/fakturaci a reporting. CIO mají zájem mít k těmto činnostem a datům klíčovým pro podnikání co nejtěsnější přístup.

Ředitelé IT se budou snažit vyhnout aplikacím vyvíjeným na zakázku, u nichž často dochází k překročení rozpočtu a navíc obvykle vyžadují složitější integraci do firemního IT a pečlivé řízení projektu. Průzkum ukázal, že u 74 % aplikací vyvíjených na zakázku skončí projekt překročením rozpočtu, v 67 % případů jsou oproti původnímu plánu dodatečné náklady výrazné.

Naopak při nasazení otevřených softwarových řešení (Commercial Off The Shelf, COTS) se 50 % projektů „vejde“ do rozpočtu. CIO proto chtějí řešení tohoto typu používat stále více, což jim navíc umožní rychlejší přizpůsobování prostředí (agility) a také pružnější propojování aplikací při spolupráci s dodavateli obsahu a médií. Sníží se tak náklady na údržbu stávajících systémů a omezí problémy s jejich integrací do dalších řešení – to je významné už proto, že na trhu dnes dochází k rychlým spojováním firem a akvizicím. Příklon k systémům COTS by měl umožnit snížit celkové náklady na vlastnictví TCO a použít větší část rozpočtu na nové činnosti.

Našli jste v článku chybu?